Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) professor-müəllim heyəti və tələbələri Quba Soyqırımı Memorial Kompleksini ziyarət edib.
31 Mart – Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü ilə bağlı təşkil olunan ziyarət zamanı öncə qurbanların xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Ziyarətçilərə kompleksin 1918-ci ildə bolşevik-erməni silahlı dəstələrinin Azərbaycan torpaqlarında həyata keçirdikləri kütləvi qırğınlar nəticəsində həlak olan on minlərlə azərbaycanlının xatirəsinə ucaldıldığı, həmçinin burada milli-mənəvi dəyərlərimizi, tarixi abidələrimizi, soykökümüzü anmaq məqsədilə eksponatların, unikal tarixi arxiv sənədlərin yer alması barədə məlumat verilib.
Qeyd olunub ki, 2007-ci ildə Quba şəhərində tikinti məqsədilə aparılan qazıntılar zamanı təsadüfən kütləvi məzarlıq aşkar edilib və aparılan ilkin tədqiqat işlərinə əsasən məzarlığın 1918-ci ilin may ayında bolşevik-erməni silahlı dəstələri tərəfindən Qubanın əhalisinə qarşı törədilən soyqırımı olduğu müəyyənləşib. Abidə-muzeyin ekspozisiyasında 1918-ci il mart-iyul aylarında Bakı quberniyasının 5 qəzasında-Bakı, Şamaxı, Quba, Cavad və Göyçayda müsəlman əhaliyə qarşı törədilən soyqırımı tarixi öz əksini tapıb.
Ekspozisiyada arxiv sənədləri ilə tanışlıq zamanı iştirakçıların nəzərinə çatdırılıb ki, ulu öndər Heydər Əliyevin 1998-ci il martın 26-da imzaladığı “Azərbaycanlıların soyqırımı haqqında” Fərmanda bu dəhşətli hadisələrə adekvat siyasi qiymət verilib və 31 mart “Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü” elan edilib.
Ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin 30 dekabr 2009-cu il tarixli sərəncamı ilə baş verən həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması, Azərbaycan xalqının gələcək nəsillərinin milli yaddaşının qorunması və soyqırımı qurbanlarının xatirəsinin əbədiləşdirilməsi məqsədilə Quba şəhərində Soyqırımı Memorial Kompleksinin yaradılmasına qərar verilib. 2013-cü il sentyabrın 18-də isə dövlət başçımızın iştirakı ilə Kompleksin açılışı olub.
Qeyd edək ki, Azərbaycan, rus və ingilis dillərində təqdim olunan muzey ekspozisiyası 19 bölmədən ibarətdir. 1918-ci il hadisələri ərəfəsində dinc Quba həyatını əks etdirən fotoşəkillərlə başlayan ekspozisiyada azərbaycanlı, ləzgi, yəhudi və digər xalqların nümayəndələri, həmçinin müxtəlif sosial təbəqələrə aid insanları əks etdirən şəkillər, tarixi faktlar da nümayiş etdirilir.

Academic staff and students of Baku Engineering University (BEU) have visited Genocide Memorial Complex in Guba city.
At first, the memory of the victims was commemorated with a minute of silence during the visit dedicated to March 31 – the Day of the Genocide of Azerbaijanis.
The visitors were informed that the complex was erected in the memory of tens of thousands of Azerbaijanis who died as a result of the massacres committed by Armenian-bolshevik armed groups in Azerbaijan in 1918, and displayed unique historical archive documents to commemorate our national and spiritual values, historical monuments and ancestral roots.
It was emphasized that a mass grave was accidentally discovered during the excavations for construction purposes in Guba city in 2007, and according to the preliminary investigation, the grave was concerning the genocide committed by Armenian-bolshevik armed groups against the Guba population in May 1918. The exposition of the museum reflects the history of the genocide committed against the Muslim population of Baku, Shamakhi, Guba, Javad and Goychay, 5 uyezds of Baku Governorate, in March-July 1918.
During the acquaintance with the archival documents, the participants were provided with information that only in the decree “On the Genocide of Azerbaijanis” signed by National Leader Heydar Aliyev on March 26, 1998 those terrible occurrences were politically assessed in an adequate way and March 31 was declared “the Day of Genocide of Azerbaijanis.”
Guba Genocide Memorial Complex was established by the respective Order of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev dated December 30, 2009 in order to convey the truth to the world community, protect the national memory of future generations of the Azerbaijani people and perpetuate the memory of genocide victims. On September 18, 2013, the President of Azerbaijan attended the opening of Guba Genocide Memorial Complex .
Of note, consisting of 19 sections, the museum’s exposition is presented in Azerbaijani, Russian and English languages. The exposition starts with photos reflecting the peaceful Guba on the eve of the 1918 events. Moreover, photos and historical facts depicting representatives of Azerbaijani, Lezgi, Jewish and other nations, as well as people from different social strata were displayed.