Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin genişləndirilmiş iclası keçirilib.
İclasda 2022-2023-cü tədris ilinin payız semestrinin fakültə üzrə nəticələri və yaz semestrinin tədris prosesinə hazırlıq vəziyyəti müzakirə olunub, tədris, elmi-tədqiqat və tərbiyə işlərinin təşkili haqqında hesabat xarakterli çıxışlar dinlənilib.
Payız semestrinin fakültə üzrə nəticələrinin ürəkaçan olduğunu vurğulayan fakültənin dekanı, dosent Mayis Əzizov göstəricilərdə artım dinamikasının müşahidə olunduğunu, fakültə üzrə yaxşı və əla qiymət alan tələbələrin sayında müsbət artım tendesiyasının qeydə alındığını deyib. Dekan həmçinin, yaz semestrinin tədris prosesinə hazırlıq vəziyyəti, o cümlədən müəllimlərin dərsə münasibətini müəyyənləşdirən meyarlar, tədrisin düzgün təşkili, SDF (semestr daxili fəaliyyət) nəticələri, tələbə tərəfindən fənnin öyrənilməsi üçün zəruri olan informasiyanı özündə əks etdirən sillabusun tərtibi, dərs vəsaitləri və s. haqda əsas məqamlara toxunaraq, zəruri məsələləri nəzərə çatdırıb.
Semestrin fakültə üzrə nəticələrinin təqdirəlayiq olduğunu önə çəkən tədris işləri üzrə dekan müavini Xanlar Heydərov imtahan nəticələri ilə bağlı Apelyasiya Komissiyasına fakültə tələbələri tərəfindən edilən müraciətlərin az olduğunu və bu müraciətlərin əsasən texniki xətalar üzündən baş verdiyini bildirib. Yaz semestrinin tədris prosesi ilə bağlı qarşıda duran vəzifələrdən də söz açan dekan müavini tələbələrin təhsilə daha məsuliyyətli yanaşması, fasiləsiz davamiyyətin vacibliyi, tədris planına ciddi riayət edilməsi, nizam-intizam qaydalarına diqqətin artırılması, elektron jurnalların hazırlıq vəziyyəti və s. məsələlərə toxunub.
Tədris işləri üzrə dekan müavini Elsevər İbadov isə tələbə təqaüdlərinin təyini, akkreditasiya prosesində özünüqiymətləndirmə üçün fakültə üzrə müəyyənləşdirilən meyarlarla bağlı iştirakçıları məlumatlandırıb.
İclasda çıxışlar üzrə müzakirələr və fikir mübadiləsi aparılıb, eyni zamanda suallar cavablandırılıb.

An extended meeting of the Faculty of Economics and Administrative Sciences of Baku Engineering University (BEU) has been held.
At the meeting, the results of the fall semester of the 2022-2023 academic year by faculty and the state of preparation for the spring semester teaching process were discussed, reports on the organization of teaching, scientific research and educational work were listened to.
The Dean of the Faculty, associate professor Mayis Azizov noted that the dynamic growth was observed in the results of the fall semester for the faculty, and a positive growth trend was recorded in the number of students who received good and excellent grades for the faculty. The Dean also touched upon the main points, including the state of preparation for the spring semester teaching process, the criteria that determined teachers' attitude to the lesson, proper organization of teaching, SDF (semester internal activity) results, compilation of the syllabus containing the information necessary for the student to study the subject, teaching aids, bringing the necessary issues into consideration.
Emphasizing that the results of the semester were commendable, Khanlar Heydarov, Deputy Dean for Academic Affairs added that there were few appeals made by faculty students to the Appeals Commission regarding exam results, and these appeals were mainly due to technical errors. Speaking about the upcoming tasks related to the teaching process of the spring semester, the Deputy Dean also pointed out issues such as the students' more responsible approach to education, the importance of uninterrupted attendance, strict adherence to the curriculum, increased attention to disciplinary rules, the state of preparation of electronic journals, etc.
Elsever Ibadov, the Deputy Dean for Educational Affairs, informed the participants about the criteria determined by the faculty for the determination of student scholarships and self-evaluation in the accreditation process.
At the meeting, discussions and exchange of views on speeches were held, and questions were answered as well.