Bakı Mühəndislik Universiteti (BMU) Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin və Türkiyənin Orta Doğu Texnik Universitetinin təşkilatçılığı ilə “İnsan-kompüter qarşılıqlı əlaqəsi” mövzusunda keçirilən Beynəlxalq Şərq Konfransında (IECHCI 2022) təmsil olunub. Universitetin Riyaziyyat və İnformatika kafedrasının baş müəllimi Elməddin Hüseynov tədbirdə konfransın təşkilat heyətinin üzvü, eyni zamanda moderatoru qismində iştirak edib.
“Naxçıvan” Universitetində təşkil olunan konfransa Azərbaycan, Türkiyə, Qırğızıstan, Malayziya, Tayland və İtaliyadan ümumilikdə 160 müəllifin 91 məqaləsi daxil olub.
Konfransın plenar iclasında “Naxçıvan” Universitetinin rektoru Nurlana Əliyeva, AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun direktoru, akademik Əli Abbasov, Türkiyənin Orta Doğu Texnik Universitetinin (ODTÜ) Kompüter Təhsili və Tədris Texnologiyaları kafedrasının müəllimi, professor Kürşat Çağıltay, “Electronic ARTS” şirkətinin UX (İstifadəçi təcrübəsi) dizayneri Aqşin Rəcəbov, Galatasaray Universitetinin Kommunikasiya fakültəsinin dekanı, professor Kerem Rizvanoğlu və digərləri çıxış ediblər.
Konfransın yekununda BMU əməkdaşı tədbirdə fəal iştirakına görə müvafiq sertifikatla təltif olunub.
Tədbir çərçivəsində professor Kürşat Çağıltayın Azərbaycan dilinə tərcümə olunmuş “Nəzəriyyədən təcrübəyə: insan – kompüter qarşılıqlı əlaqəsi və istifadəyə yararlılıq mühəndisliyi” kitabının təqdimat mərasimi də keçirilib.
Qeyd edək ki, “Naxçıvan” Universiteti 2022-ci ilin oktyabr ayında yekunlaşacaq “İnsan-kompüter interfeysləri” sahəsində təhsilverənlərin peşəkarlığının yüksəldilməsi və beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsi” qrant layihəsinin qalibi olub və adıçəkilən konfrans sözügedən layihənin yekun konfransıdır.

Baku Engineering University (BEU) has been represented at the International Eastern Conference (IECHCI 2022) organized by the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan and the Middle East Technical University of Türkiye on "Human-Computer Interaction". Elmaddin Huseynov, senior lecturer of the Department of Mathematics and Informatics of BEU, participated in the event as a member of the organizing committee of the conference, and a moderator.
A total of 91 articles by 160 authors from Azerbaijan, Türkiye, Kyrgyzstan, Malaysia, Thailand and Italy were included in the conference organized at "Nakhchivan" University.
Rector of "Nakhchivan" University Nurlana Aliyeva, director of the Institute of Control Systems of ANAS, academician Ali Abbasov, teacher of the Department of Computer Education and Instructional Technology Department of Middle East Technical University of Türkiye (METU), professor Kurshat Cagiltay, UX designer (User Experience) of "Electronic ARTS" company Agshin Rajabov, dean of the Faculty of Communication of Galatasaray University, professor Kerem Rizvanoglu and others took the floor at the plenary session of the conference.
At the end of the conference, BEU employee was awarded a certificate for his active participation in the event.
Within the framework of the event, the presentation ceremony of Professor Kurshat Cagiltay's book "From Theory to Practice: Human-Computer Interaction and Usability Engineering" translated into Azerbaijani was held.
"Nakhchivan" University was the winner of the grant project "Raising the professionalism of educators in the field of "Human-computer interfaces" and learning international experience" to be concluded in October 2022, and the conference is the final conference of the above-mentioned project.