Türk Əməkdaşlıq və Koordinasiya Agentliyi (TİKA), Türkiyənin Səlcuq Universiteti və Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) birgə təşkilatçılığı ilə Xəzər Universitetində “Türk Dünyasının Memarlıq İrsi” adlı beynəlxalq konfrans keçirilib.
Azərbaycan, Türkiyə, Vyetnam, Pakistan, Rumıniya, İndoneziya, Banqladeş, Ukrayna, Gürcüstan və Slovakiyadan olan alimlərin iştirakı ilə baş tutan konfransda Türk memarlığının estetik və fəlsəfi yanaşmaları, memarlıqda istifadə olunan simvollar, monumental tikililərin qorunması, bərpası və s. mövzular müzakirə edilib.
Tədbirin açılışında BMU-nun Memarlıq və şəhərsalma kafedrasının müdiri professor Sabir Orucov Türk dünyasının memarlıq irsinin araşdırılmasında müasir texnologiyaların tətbiqi, bərpa metodları, eləcə də mədəni irsin qorunmasında fənlərarası yanaşmalar mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Çıxışda Türk dünyasının ortaq memarlıq irsinin qorunması və tanıdılması sahəsində BMU ilə Səlcuq Universiteti arasında elmi, həmçinin praktiki əməkdaşlığın davam etdirilməsinin əhəmiyyəti vurğulanıb.
Konfrans çərçivəsində panel sessiyalarda BMU-nun Memarlıq və inşaat fakültəsinin Memarlıq və şəhərsalma, Dizayn kafedralarının müəllim, tələbə heyəti öz elmi əsərlərini təqdim ediblər.

The international conference titled "Architectural Heritage of the Turkic World" was held at Khazar University with the co-organization of the Turkish Cooperation and Coordination Agency (TCCA), Selçuk University of Türkiye, and Baku Engineering University (BEU).
The conference, attended by scholars from Azerbaijan, Türkiye, Vietnam, Pakistan, Romania, Indonesia, Bangladesh, Ukraine, Georgia, and Slovakia, discussed topics including aesthetic and philosophical approaches to Turkic architecture, symbols used in architecture, preservation and restoration of monumental structures, and other related subjects.
At the opening of the event, Professor Sabir Orujov, Head of the Department of Architecture and Urban Planning at BEU, delivered a presentation on the application of modern technologies in researching the architectural heritage of the Turkic world, restoration methods, as well as interdisciplinary approaches to the preservation of cultural heritage. The presentation emphasized the importance of continuing scientific and practical cooperation between BEU and Selçuk University in the field of preserving and promoting the common architectural heritage of the Turkic world.
Within the framework of the conference, during panel sessions, the teaching and student staff of the Departments of Architecture and Urban Planning, and Design of BEU's Faculty of Architecture and Construction presented their scientific works.