Bakı Mühəndislik Universiteti (BMU) “İnşaat mühəndisliyi” ixtisasının məzunu Sadiq Nurəliyev İngiltərənin Mançester Universiteti, ABŞ-nin Şarlotta Şimali Karolina və Luiziana Dövlət universitetlərindən PhD dərəcəsi üzrə qəbul alıb.
Akademik fəaliyyəti üçün ABŞ-nin Luiziana Dövlət Universitetini seçən BMU məzunu burada “İnşaat mühəndisliyi” proqramı üzrə tam təqaüdlə doktorantura təhsili alacaq, eyni zamanda “Graduate Research”də assistant vəzifəsində çalışacaq. Ona təhsili üçün illik 60 672 ABŞ dolları məbləğində vəsait ayrılıb.
Qeyd edək ki, BMU-dan ixtisas birincisi kimi məzun olan Sadiq Nurəliyev magistr təhsilini “Stipendium Hungaricum” proqramı çərçivəsində Macarıstanın Budapeşt Texnologiya və İqtisadiyyat Universitetinin “Struktur mühəndisliyi" ixtisasında davam etdirib. O, burada təhsilini 5 üzərindən 4.39 ümumi ortalama ilə bitirib.

BEU graduate accepted to doctoral program at US university with full scholarship
Baku Engineering University (BEU) graduate of the Civil Engineering Department Sadig Nuraliyev has been accepted to the University of Manchester in England, University of North Carolina at Charlotte and Louisiana State University in the USA for a PhD degree.
BEU graduate, choosing Louisiana State University in the USA for his academic activities, will receive a full scholarship to study for a doctoral degree in the Civil Engineering program, and will also work as an assistant in “Graduate Research”. He has been allocated an annual stipend of 60,672 US dollars for his education.
It should be noted that Sadig Nuraliyev, who graduated from BEU as the top student in his specialty, continued his master's degree in “Structural Engineering” at the Budapest University of Technology and Economics in Hungary within the framework of the “Stipendium Hungaricum” program. He graduated here with a 4.39 overall average out of 5.