BMU-İNHA İDP üzrə Rəhbər Komitənin iclası keçirilib
Bakı Mühəndislik Universiteti (BMU) ilə Koreya Respublikasının İNHA Universiteti arasında icra olunan ikili diplom proqramı (İDP) üzrə Rəhbər Komitənin növbəti iclası keçirilib.
Hər iki ölkədən Rəhbər Komitə üzvlərinin qatıldığı iclasa Koreya nümayəndələri onlayn qoşulub.
Açılış nitqi ilə çıxış edən BMU-nun rektoru Yaqub Piriyev proqram çərçivəsində hazırda təhsil alan 385 tələbədən 61 nəfərinin İNHA Universitetində IV kursu davam etdirdiklərini, onların yay aylarında ölkəmizə BMU-İNHA İDP-nin ilk məzunları kimi dönəcəklərini qeyd edib. Rektor bir neçə gün əvvəl İNHA Universitetində təhsil alan bu tələbələr üçün Dövlət İmtahan Mərkəzi tərəfindən onlayn formatda magistraturaya qəbul imtahanı təşkil olunduğunu bildirib. “Xaricdə təhsil alan azərbaycanlı tələbələr üçün qəbul imtahanının təşkil edilməsi ilk hadisə olaraq tarixə keçdi. Onlar imtahanı İNHA Universitetinin təqdim etdiyi zal və kompüterlərdən istifadə etməklə onlayn veriblər. İmtahanın keçirilməsi üçün proqram təminatı Dövlət İmtahan Mərkəzinin mütəxəssisləri tərəfindən hazırlanıb. Bu münasibətlə imtahanın təşkil olunmasında əməyi keçən bütün şəxslərə, İNHA-nın əməkdaşlarına öz təşəkkürümü bildirirəm”,- deyən rektor İDP çərçivəsində professor-müəllim heyəti üçün nəzərdə tutulan fakültə təlimi ilə əlaqədar işlərin yekunlaşmaq üzrə olduğunu da vurğulayıb.
Çıxışında İNHA Universitetinin 70 illik yubileyi münasibətilə səmimi təbriklərini çatdıran Yaqub Piriyev ali təhsil müəssisəsinə gələcək fəaliyyətində uğurlar arzulayıb. Eyni zamanda BMU-İNHA əməkdaşlığının davam edəcəyinə, Rəhbər Komitənin iclasında aparılacaq məhsuldar müzakirələrin sonunda bir sıra vacib qərarların qəbul olunacağına əminliyini bildirib.
İNHA-nın ünvanına söylənilən xoş sözlər və səmimi təbrikə görə təşəkkürünü bildirən İNHA-nın tədris işləri üzrə prorektoru, Rəhbər Komitənin həmsədri Choi Keeyoung BMU ilə qurulan əməkdaşlığın davam etdirilməsində maraqlı olduqlarını söyləyib. Koreyada hazırda təhsil alan 61 tələbənin həm BMU, həm də İNHA-nın tələbələri olmasından qürur duyduqlarını dilə gətirən həmsədr onların güclü mütəxəssis kimi yetişmələri üçün əllərindən gələni etdiklərini diqqətə çatdırıb.
Sonra BMU-İNHA İDP-nin direktoru Humay Cəfərli gündəliyə daxil edilən istiqamətlər üzrə geniş təqdimatla çıxış edib.
İclasda 2023-cü ilin maliyyə hesabatı, 2023/2024-cü tədris ili üzrə payız semestrinin akademik nəticələri, 2024-cü ildə baş tutacaq fəaliyyətlərin təqvimi,  təkrar imtahan meyarlarının dəyişdirilməsi, proqram üzrə tədris planı və digər məsələlər müzakirəyə çıxarılıb. Gündəlikdə yer alan istiqamətlərlə bağlı elm və təhsil nazirinin müşaviri Nicat Məmmədli, Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyinin direktoru Ceyhun Kərəmov, Dövlət Proqramı İdarəetmə Qrupunun rəhbəri Turan Topalova və digərləri çıxış ediblər. Müvafiq qərarların qəbul olunduğu iclasda bəzi məsələlərə və səsləndirilən təkliflərə qısa müddətdə yenidən baxılması razılaşdırlıb.
İclasda BMU üzrə Rəhbər Komitənin həmsədrinin dəyişdirilməsi məsələsinə də baxılıb və tədris işləri üzrə prorektor Həmzağa Orucovun bu vəzifəyə təyin edilməsi səsə qoyularaq qəbul olunub.
Qeyd edək ki, Rəhbər Komitənin iclasları payız və yaz sessiyası olmaqla ildə 2 dəfə keçirilir. Bundan öncəki iclas Koreyada təşkil olunmuşdu.

Meeting of Steering Committee on BEU-INHA DDP held
The next meeting of the Steering Committee on the dual degree program (DDP) implemented between Baku Engineering University (BEU) and Inha University of the Republic of Korea has been held.
Korean representatives joined the meeting attended by Steering Committee members from both countries online.
Speaking at the opening speech, BEU Rector Yagub Piriyev noted that 61 of the 385 students currently studying under the program are continuing their IV course at Inha University, and that they will return to our country in the summer months as the first graduates of BEU-INHA DDP. The rector mentioned that a few days ago, the State Examination Center organized a master's degree entrance exam in online format for these students studying at INHA University. Y.Piriyev noted, "Organizing the entrance exam for Azerbaijani students studying abroad went down in history as the first event. They took the exam online using the halls and computers provided by INHA University. The software for conducting the exam was developed by the specialists of the State Examination Center. On this occasion, I would like to express my gratitude to all the people who contributed to the organization of the exam, to the employees of INHA". He added that the works related to the faculty training planned for the teaching staff within the framework of the DDP are nearing completion.
Conveying sincere congratulations on the occasion of the 70th anniversary of Inha University, Yagub Piriyev wished success to the higher educational institution in its future activities. Furthermore, he expressed his confidence that BEU-INHA cooperation will continue and that a number of important decisions will be made at the end of the fruitful discussions at the meeting of the Steering Committee.
Expressing his gratitude for the kind words and sincere congratulations addressed to Inha, Choi Keeyoung, vice-rector for academic affairs of Inha, co-chairman of the Steering Committee, pointed out that they are interested in continuing the cooperation established with BEU. Expressing that he is proud that 61 students currently studying in Korea are students of both BEU and Inha, the co-chairman pointed out that they are doing everything they can to grow up as strong specialists.
Then Humay Jafarli, director general of BEU-INHA DDP, gave a broad presentation on the directions included in the agenda.
The financial report of 2023, the academic results of the fall semester for the academic year 2023/2024, the calendar of activities to be held in 2024, changing the re-examination criteria, the curriculum of the program and other issues were discussed at the meeting. Advisor to the Minister of Science and Education Nijat Mammadli, Director of the State Agency for Vocational Education Jeyhun Karamov, Head of the State Program Management Group Turan Topalova and others spoke about the directions included in the agenda. In the meeting where the relevant decisions were taken, it was agreed to review some issues and the voiced proposals in a short period of time.
The issue of changing the co-chairman of the BMU Steering Committee was also discussed at the meeting, and the appointment of Hamzaga Orujov, vice-rector for educational affairs, to this position was approved by voting.
It should be noted that the meetings of the Steering Committee are held twice a year, in the autumn and spring sessions. The previous meeting was held in Korea.