BMU-İNHA İDP tələbələrinin layihəsi II yerə layiq görülüb
Bakı Mühəndislik Universiteti ilə Cənubi Koreya Respublikasının İNHA Universiteti arasında icra olunan ikili diplom proqramının (BMU-İNHA İDP) tələbələri Heydər Əliyev Mərkəzində keçirilən “Dayanıqlı Expo: Planet üçün İncəsənət və İnnovasiya” adlı sərgidə uğurlu nəticə əldə ediblər.
Bakı İqlim Fəaliyyəti Həftəsi (BCAW2025) çərçivəsində təşkil olunan tədbirdə BMU-İNHA İDP-nin “Elektrik mühəndisliyi” ixtisası üzrə 3-cü kurs tələbələri Nəzrin Nurullayeva (layihənin rəhbəri) və Məhəmməd Şərbətovun sərgiyə təqdim etdiyi “Yaşılscan” layihəsi II yerə layiq görülüb.
Tədbirin əsas məqsədi iqlim böhranına qarşı mübarizədə gənclərin yaradıcılıq, innovasiya və bədii ifadə vasitəsilə həyata keçirdikləri layihələrin təşviq edilməsi, həmçinin ekoloji problemlərin həllində onların fəal iştirakının dəstəklənməsi olub.
BMU-İNHA İDP tələbələrinin sərgi iştirakçıları tərəfindən maraqla qarşılanan “Yaşılscan” layihəsi kənd təsərrüfatında çürümüş meyvə və tərəvəzlərin sağlam məhsullara təsiri nəticəsində məhsuldarlığın azalması və fermerlərin iqtisadi zərərlə üzləşməsi probleminin texnoloji həlli kimi təqdim olunub. Həll mexanizminə əsasən, multispektral sensorlarla təchiz olunmuş sahələr havadan skan edilir. Sensorlar sağlam və çürük məhsulları ayırd edir və nəticələr mobil tətbiq üzərindən fermerlərə təqdim olunur. Layihə vaxt, işçi qüvvəsinə qənaət, eyni zamanda məhsul itkisini minimuma endirmək baxımından mühüm üstünlüklər daşıyır.
Universitet tələbələrinin bu uğuru onların innovativ düşüncə, texnoloji yaradıcılıq və elmi biliklərini praktik tətbiqetmə bacarığının göstəricisidir. Qazanılan nəticə həm də BMU-nun tələbələr arasında iqlim dəyişikliklərinə dayanıqlı həllərin təşviqinə verdiyi dəstəyin bariz nümunəsidir.

Students of the dual degree program (BEU-INHA DDP) implemented between Baku Engineering University and INHA University of the Republic of Korea have achieved successful results at the exhibition titled “Sustainable Expo: Art and Innovation for the Planet” held at the Heydar Aliyev Center.
At the event organized within the framework of Baku Climate Action Week (BCAW2025), the “Greenscan” project presented by Nazrin Nurullayeva (project leader) and Mahammad Sharbatov, BEU-INHA DDP 3rd year students majoring in the “Electrical Engineering”  was awarded the 2nd place.
The main goal of the event was to encourage projects implemented by young people in the fight against the climate crisis through creativity, innovation and artistic expression, as well as to support their active participation in solving environmental problems.
The “Greenscan” project of BEU-INHA DDP students, which was met with interest by the exhibition participants, was presented as a technological solution to the problem of reduced productivity in agriculture and economic losses suffered by farmers as a result of the impact of rotten fruits and vegetables on healthy crops. According to the solution mechanism, fields equipped with multispectral sensors are scanned from the air. The sensors distinguish healthy and rotten crops, and the results are presented to farmers via a mobile application. The project has significant advantages in terms of saving time, labor, and minimizing crop losses.
This success of the university students is an indicator of their innovative thinking, technological creativity, and ability to apply scientific knowledge in practice. The achieved result is also a clear example of BEU support for promoting sustainable solutions to climate change among students.