Bakı Mühəndislik Universiteti (BMU) ilə Çin Xalq Respublikasının Tsinghua Universiteti arasında əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi istiqamətində növbəti müzakirələr aparılıb.
Müzakirələr BMU-nun beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru Ətrabə Gülün Çində keçirilən “Universitet Tərəfdaşları Sammiti Hangzhou 2025”-də iştirakı çərçivəsində baş tutub.
Görüşdə iki ali təhsil müəssisəsi arasında elmi-tədqiqat, akademik mübadilə və birgə təhsil proqramları sahəsində əməkdaşlıq imkanları ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. Eyni zamanda bu ilin iyul ayında universitetlərin əməkdaşlığa dair ilkin müzakirələrindən sonra görülən işlər nəzərdən keçirilib.
Tərəflər qarşılıqlı əməkdaşlığın inkişafına yönəlmiş niyyətlərini bir daha ifadə edərək gələcək addımların planlaşdırılması barədə razılığa gəliblər.
Qeyd edək ki, Çinin ən nüfuzlu ali təhsil müəssisələrindən biri olan Tsinghua Universiteti “QS World University Rankings” və “Times Higher Education” reytinqlərində ilk 20-likdə qərarlaşır. Universitetin dünya üzrə bir çox nüfuzlu ali məktəblərlə akademik və tədqiqat əməkdaşlıqları mövcuddur.

Further discussions have been held on developing cooperation between Baku Engineering University (BEU) and Tsinghua University of the People's Republic of China.
The discussions took place within the framework of BEU Vice-Rector for International Relations Atraba Gul's participation in the "University Partners Summit Hangzhou 2025" held in China.
During the meeting, an exchange of views was held on cooperation opportunities between the two higher education institutions in the fields of scientific research, academic exchange, and joint educational programs. At the same time, the work carried out since the universities' initial discussions on cooperation in July of this year was reviewed.
The parties reaffirmed their intentions to develop mutual cooperation and reached an agreement on planning future steps.
It should be noted that Tsinghua University, one of China's most prestigious higher education institutions, ranks in the top 20 in both the QS World University Rankings and Times Higher Education rankings. The university maintains academic and research cooperation with many prestigious higher education institutions worldwide.