Bakı Mühəndislik Universiteti (BMU) ilə Türkiyənin kompleks proqram təminatı istehsalçısı olan “Netcad” şirkəti arasındakı əməkdaşlıq çərçivəsində “Netcad Akademiya” proqram protokolu” imzalanıb. Sənədi universitetin rektoru, professor Havar Məmmədov, “Netcad” tərəfdən isə şirkətin Strategiya və biznes tərəfdaşlıqları üzrə baş meneceri Banu İlter imzalayıb.
Əməkdaşlıq protokolu BMU nəzdində “Netcad Akademiya”nın formalaşdırılması, çoğrafi informasiya sistemləri, mühəndislik, inşaat və s. sahələr üzrə yüksəkixtisaslı kadr hazırlığının aparılması, eyni zamanda sektorların ixtisaslı işçi qüvvəsinə ehtiyaclarının ödənilməsi üçün resursların yaradılmasını nəzərdə tutur. Sənəd əməkdaşıq çərçivəsində BMU fakültələrində bakalavriat, magistratura və doktorantura pillələri üzrə təhsil alan tələbələr üçün “Netcad Akademiya” təhsil proqramlarının təşkili, birgə tədqiqat, inkişaf və sosial fəaliyyət ilə bağlı prosedur və prinsipləri əhatə edir.
BMU-da şirkətin əməkdaşları ilə keçirilən görüşdə rektor Havar Məmmədov universitetdə tədrisin müasir standartlar əsasında təşkili, təhsilin keyfiyyətinin daha da gücləndirilməsi və təkmilləşdirilməsi, eləcə də digər məsələlər ilə bağlı aparılan davamlı fəaliyyətdən ətraflı söz açıb. Rektor BMU ilə “Netcad” arasında əməkdaşlığın gələcək istiqamətlərinə toxunub və bu iş birliyinin önəmini vurğulayıb.
“Netcad”ın baş meneceri Banu İlter isə şirkətin ali təhsil müəssisələri ilə qurduğu əlaqələr, onlarla müştərək həyata keçirilən layihə və proqramlar haqda məlumat verib. O, 90-dan artıq ölkə ilə əməkdaşlıq əlaqələri olan şirkətin BMU ilə işbirliyinin faydalı olacağına və genişlənəcəyinə ümidvar olduğunu bildirib.
Görüşdə qarşılıqlı maraq doğuran məqamlar, o cümlədən birgə layihələrin icrası, tələbələrin “Netcad” proqramı ilə tanışlığı, lisenziyalı proqram təminatı və digər istiqamətlər üzrə ətraflı fikir mübadiləsi aparılıb.

"Netcad Academy" software protocol" has been signed within the framework of cooperation between Baku Engineering University (BEU) and Netcad, a complex software manufacturer of Türkiye. Rector of university, professor Havar Mammadov and Strategy and Partnerships Manager of Netcad Banu Ilter signed the document.
The cooperation protocol includes the formation of "Netcad Academy" under BEU, the training highly qualified personnel in the fields of geographic information systems, engineering, construction, as well as the creation of resources to meet the needs of skilled labor of the sectors. The document covers the procedures and principles related to the organization of "Netcad Academy" educational programs, joint research, development and social activity for students studying at BEU bachelor's, master's and doctoral degrees within the framework of cooperation.
At the meeting, Rector Havar Mammadov spoke in detail about the organization of education at the university based on modern standards, further strengthening and improvement of the quality of education, as well as other issues. Touching upon the future directions of cooperation between BEU and Netcad, the Rector emphasized the importance of this cooperation.
Banu Ilter, the general manager of Netcad, informed about the company's relations with higher education institutions, projects and programs implemented jointly with them. He expressed his hope that the cooperation of the company, which has cooperative relations with more than 90 countries, with BEU would be useful and expand.
Detailed views were exchanged on points of mutual interest, including implementation of joint projects, familiarization of students with the "Netcad" program, licensed software and other areas at the meeting.