Çin Xalq Respublikasının Tsinghua Universitetində Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib.
Universitetin Elektronika Mühəndisliyi Departamentində baş tutan görüşdə ali məktəbin rəhbər şəxsləri, həmçinin Rabitə Tədqiqatları İnstitutunun direktoru, professor Sheng Zhou, Davamlı İnnovasiya Təşəbbüsünün İcraçı Direktoru Dr. Yi Jıang ilə iki ali təhsil ocağı arasında akademik və tədqiqat əməkdaşlığının yaradılması məsələləri müzakirə predmeti olub.
Görüş çərçivəsində BMU nümayəndə heyəti üçün Tsinghua Universitetinin elektronika mühəndisliyi sahəsindəki zəngin irsini nümayiş etdirən adıçəkilən departamentin Tarix Muzeyinə ekskursiya təşkil edilib və Bağlantılı Avtonom Sürüş Nümayiş Platforması haqqında məlumat verilib.
Görüşdə Tsinghua Universiteti haqqında zəruri informasiyalar da təqdim olunub. Bildirilib ki, paytaxt Pekində yerləşən və ölkənin ən nüfuzlu ali təhsil müəssisələrindən biri olan Tsinghua Universiteti əsasən mühəndislik, kompüter elmləri, texnologiya, biznes, siyasət, beynəlxalq münasibətlər və fundamental elmlər sahəsində ixtisaslaşıb. Dünya üzrə bir çox universitetlərlə, o cümlədən ABŞ, Avropa, Asiya ali məktəbləri ilə akademik və tədqiqat əməkdaşlıqları mövcuddur. QS World University Rankings və Times Higher Education reytinqlərində hər zaman ilk 20-likdə qərarlaşır.
Məlumat üçün bildirək ki, Çin Xalq Respublikasının keçmiş Sədri Hu Jintao, həmçinin hazırkı Sədri Si Cinpin və bu ölkənin bir sıra digər nüfuzlu dövlət adamları Tsinghua Universitetinin məzunlarıdır.
Görüşün davamında BMU haqqında videotəqdimat olub, ardınca beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektor Ətrabə Gül çıxış edərək universitetin akademik imkanları, beynəlxalq əlaqələri haqqında ətraflı məlumat verib. Məlumatda BMU-nun informasiya texnologiyaları, kompüter elmləri və mühəndislik sahələrindəki nailiyyətləri, həmçinin qlobal tərəfdaşlıqlar vasitəsilə innovasiyaları təşviq etmək öhdəliyi, dünya reytinqlərində qazandığı uğurlar vurğulanıb.
Daha sonra gələcək əməkdaşlıq imkanlarını araşdırmaq üçün açıq müzakirə sessiyası keçirilib. Yaşıl ağıllı texnologiyalar sahəsində qlobal ekspert və Tsinghua Universitetinin beynəlxalq tərəfdaşlıqlar üzrə əsas əlaqələndiricisi Dr. Yi Jıang bu əməkdaşlığın əhəmiyyətini vurğulayıb.
Əməkdaşlıq BMT-nin Davamlı İnkişaf Məqsədlərinin (SDG) 4-cü (Keyfiyyətli Təhsil), 17-ci (Qlobal Tərəfdaşlıq) istiqamətlərinə uyğun olaraq, innovasiyalı təhsil və beynəlxalq tərəfdaşlıq vasitəsilə texnoloji inkişafı təşviq etməyi hədəfləyir.

Cooperation discussions held between BEU and most prestigious university in China
A meeting has been held with a delegation from Baku Engineering University (BEU) at Tsinghua University, People's Republic of China.
The meeting, which took place at the Department of Electronic Engineering of the university, was attended by the heads of the university, as well as the Director of the Institute of Communication Research, Professor Sheng Zhou, and the Executive Director of the Sustainable Innovation Initiative, Dr. Yi Jiang, and discussed the establishment of academic and research cooperation between the two higher education institutions.
As part of the meeting, the BEU delegation visited the History Museum of the aforementioned department, which showcases the rich heritage of Tsinghua University in the field of electronic engineering, and was informed about the Connected Autonomous Driving Demonstration Platform.
The meeting also provided necessary information about Tsinghua University. It was noted that Tsinghua University, located in the capital Beijing and one of the most prestigious higher education institutions in the country, specializes mainly in engineering, computer science, technology, business, politics, international relations and fundamental sciences. It has academic and research collaborations with many universities around the world, including universities in the United States, Europe and Asia. It is always ranked in the top 20 in the QS World University Rankings and Times Higher Education rankings.
Of note, former President of the People's Republic of China Hu Jintao, as well as current President Xi Jinping and a number of other influential statesmen of this country are graduates of Tsinghua University.
The meeting continued with a video presentation about BEU, followed by a speech by Vice-Rector for International Relations Atrabe Gul, who provided detailed information about the university's academic opportunities and international relations. The information emphasized BEU's achievements in the fields of information technology, computer science and engineering, as well as its commitment to promoting innovation through global partnerships, and its successes in world rankings.
Later, an open discussion session was held to explore future collaboration opportunities. Dr. Yi Jiang, a global expert in green smart technologies and the main coordinator for international partnerships at Tsinghua University, highlighted the importance of this collaboration.
The collaboration aims to promote technological development through innovative education and international partnerships, in line with the UN Sustainable Development Goals (SDGs) 4 (Quality Education) and 17 (Global Partnership).