Bakı Mühəndislik Universiteti (BMU) Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri Universiteti (BƏƏU) ilə BMT-nin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin (DİM) 3 istiqaməti üzrə ortaq tədqiqatlar aparacaq.
Hər iki üniversitetin müəllim və tələbələrinin iştirakı ilə DİM-in “Təmiz su və sanitariya”, “Sərfəli və təmiz enerji”, “İqlim dəyişikliyinə qarşı mübarizə” istiqamətlərində komanda formalaşdırılacaq və seçilmiş komandalar yaxın günlərdə birlikdə tədqiqata başlayacaqlar.
Vurğulamaq vacibdir ki, Azərbaycan BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasına tərəf olmaqla, qlobal iqlim dəyişmələrinə qarşı mübarizəyə qoşulub. 2024-cü il Azərbaycanda “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilib və bu istiqamətdə ölkəmizdə mühüm tədbirlər gerçəkləşdirilir. Onu da xatırlatmaq yerinə düşər ki, gələn ay BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası-COP29 Azərbaycanda keçiriləcək.
COP28-ə ev sahibliyi etmiş Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin tanınmış universiteti ilə BMU-nun aparacağı birgə tədiqiqat iqlim dəyişikliyi ilə mübarizəyə, o cümlədən yaşıl enerji sahəsindəki fəaliyyətə töhfə vermək məqsədi daşıyır.
Qeyd edək ki, BƏƏU Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin aparıcı tədris və tədqiqat müəssisəsidir. 70 proqram üzrə bakalavr təhsili verən universitet dünya reytinq sıralamasında 261-ci yerdə qərarlaşır.

Baku Engineering University (BEU) and the United Arab Emirates University (UAEU) will conduct joint research on 3 directions of the UN Sustainable Development Goals (SDGs).
With the participation of teachers and students of both universities, a team will be formed in the directions of "Clean water and sanitation", "Efficient and clean energy", "Fight against climate change" of the Ministry of Education, and the selected teams will start research together in the near future.
It is important to emphasize that Azerbaijan is a party to the UN Framework Convention on Climate Change and has joined the fight against global climate change. 2024 has been declared the "Green World Solidarity Year" in Azerbaijan, and important measures are being implemented in this direction in our country. It is worth reminding that the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change - COP29 will be held in Azerbaijan next month.
Joint research of BEU with a well-known university of the United Arab Emirates, which hosted COP28, aims to contribute to the fight against climate change, including action in the field of green energy.
It should be noted that UAEU is the leading educational and research institution of the United Arab Emirates. The university, which provides bachelor's education in 70 programs, ranks 261st in the world ranking.