Bakı Mühəndislik Universiteti (BMU) ilə “Azerbaijan Coca-Cola Bottlers” MMC arasında “Qadınlar üçün Təqaüd Proqramı” çərçivəsində əməkdaşlıq razılaşması imzalanıb. Sənədi universitetin rektoru, professor Havar Məmmədov və MMC-nin baş direktoru Rəna Məmmədova imzalayıblar.
Razılaşmaya uyğun olaraq, tərəflər sözügedən proqram əsasında qadınların təhsil və karyerasına dəstək olmaq üçün birgə fəaliyyət göstərəcəklər. Belə ki, sənəd tələbələrin təhsil həyatında dəstəklənməsi, liderlik bacarıq və qabiliyyətlərinin inkişaf etdirilməsi, eyni zamanda onların şirkətin fəaliyyətinə cəlb olunması, işlə təmin edilməsi məqsədi daşıyır.
Görüşdə Havar Məmmədov ölkəmizdə qadınların cəmiyyətdəki artan rolu, dövlət idarəçiliyi sistemi, eləcə də müxtəlif peşə sahələrində qadınların uğurla təmsil olunması və onlar üçün dövlət tərəfindən yaradılan şərait haqda danışıb. Çıxışında rəqabətqabiliyyətli əmək bazarı şəraitində müasir kompetensiyalara malik kadr hazırlığı üzrə sənaye-universitet əməkdaşlığının zəruriliyinə diqqət çəkən rektor müəssisələr tərəfindən həyata keçirilən bir sıra innovativ layihələrdə universitet tələbələrinin iştirakı, tələbələrin əldə etdikləri təcrübənin sənayenin müxtəlif sahələrində tətbiqi, məzunların ixtisas sahələrinə uyğun əmək fəaliyyəti və işlə təminatı, eləcə də digər məsələlərə toxunub. Havar Məmmədov mövcud razılaşmanın qadın tələbələr qarşısında geniş imkanlar açacağına və onların gələcək fəaliyyətlərində faydalı ola biləcəyinə ümidvar olduğunu vurğulayıb.
“Azerbaijan Coca-Cola Bottlers” MMC-nin baş direktoru Rəna Məmmədova isə rəhbərlik etdiyi müəssisənin tarixi, fəaliyyəti, eləcə də investisiya istiqamətləri haqda ətraflı məlumatları nəzərə çatdırıb. “Qadınlar üçün Təqaüd Proqramı”nın MMC-nin insan resurslarına olan tələbatının ödənilməsi məqsədilə hazırlandığını deyən baş direktor qeyd edib ki, BMU ilə birgə əməkdaşlıq çərçivəsində yetişdiriləcək qadın kadrların yalnız Azərbaycanda deyil, şirkətin fəaliyyət göstərdiyi digər ölkələrdə də işlə təmin olunması üçün böyük fürsətlər mövcuddur.
Görüşdə əməkdaşlığın detalları geniş müzakirə olunub, həmçinin tərəflər arasında maraq doğuran digər məsələlər üzrə ətraflı fikir mübadiləsi aparılıb.

Baku Engineering University and Azerbaijan Coca-Cola Bottlers LLC have signed a cooperation agreement within the framework of "Scholarship Program for Women". The document was signed by the rector of the university, professor Havar Mammadov and general director of LLC Rana Mammadova.
According to the agreement, the parties will work together to support women's education and career based on the said program. Thus, the document aims to support students in their educational life, develop their leadership skills and abilities, as well as to involve them in the company's activities and provide them with a job.
At the meeting, Havar Mammadov noted the growing role of women in society, the state administration system, as well as the successful representation of women in various professional fields and the conditions created for them by the state. Drawing attention to the necessity of industry-university cooperation on the training personnel with modern competencies in the competitive labor market, the Rector touched upon the participation of university students in a number of innovative projects implemented by enterprises, the application of the experience gained by students in various fields of industry, employment of graduates in accordance with their specialty fields, as well as other issues. Havar Mammadov expressed his hope that the current agreement would create wide opportunities for female students and would be useful in their future activities.
General Director of Azerbaijan Coca-Cola Bottlers LLC Rena Mammadova provided detailed information about the history, activities, and investment directions of the enterprise she leaded. Stating that the "Scholarship Program for Women" was developed to satisfy the demand for human resources of LLC, the General Director emphasized that there were great opportunities for employment of female personnel, to be trained in cooperation with BEU, not only in Azerbaijan, but also in other countries where the company operated.
The details of the cooperation were widely discussed at the meeting, as well as a detailed exchange of views was held on other issues of interest between the parties.