Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) Azərbaycan Təhsil İşçiləri Azad Həmkarlar İttifaqı (ATİAHİ) Respublika Komitəsi ilə birlikdə müzakirə formatında görüş təşkil edilib.
İlk olaraq çıxış edən rektor Yaqub Piriyev görüşün BMU ilə ATİAHİ arasında əlaqələrin gücləndirilməsi, münasibətlərin daha səmərəli əməkdaşlıq əsasında tənzimlənməsi istiqamətində atılan növbəti addımlardan biri olduğunu vurğulayıb. Rektor ATİAHİ-nin son dövrlərdə həyata keçirdiyi tədbirlərə toxunub və təhsil işçilərinin hüquqlarının qorunması, sosial-bərabərlik, ədalət prinsipinə riayət olunması baxımından fəaliyyətini müsbət qiymətləndirib. Azərbaycan Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyası və ATİAHİ Respublika Komitəsinin dövlətin gənclər siyasətinə fəal dəstəyini ayrıca qeyd edən rektor onların sosial müdafiəsinin gücləndirilməsi, potensiallarının inkişaf etdirilməsi istiqamətində həyata keçirilən müxtəlif tədbirləri sadalayıb. Belə layihələrdən biri kimi “Adlı təqaüd”ə layiq görülən tələbələrin sayının cari tədris ilində əhəmiyyətli şəkildə artırılmasına diqqət çəkən Yaqub Piriyev, eyni zamanda bu gənclər arasında BMU tələbələrinin də olduğunu və layihənin onlara stimul verdiyini fikirlərinə əlavə edib.
Sonra ATİAHİ Respublika Komitəsinin sədri Araz Paşayev çıxış edərək son dövrlər universitetlə həmkarlar ittifaqı arasında əməkdaşlığın daha koordinasiyalı, təşkilatlanmış və faydalı şəkildə inkişaf etdirildiyini bildirib. Bugünkü görüşün də əsas məqsədinin həm ittifaq tərəfindən həyata keçirilən yenilikləri açıqlamaq, həm də pedaqoji heyəti maraqlandıran məsələlərə aydınlıq gətirmək olduğunu deyən komitə sədri gerçəkləşdirilən tədbirlərlə bağlı geniş məlumat verib. Həmçinin sağlamlıq və istirahət məkanlarına göndərişlərlə bağlı yenilikləri, qurumun nəzdində olan istirahət mərkəzlərinin maddi-texniki bazasının gücləndirilməsi, elektonlaşma və s. istiqamətlərdə atılan addımları, gələcəkdə icrası planlaşdırılan layihələri diqqətə çatdırıb.
Müzakirələrlə davam edən görüş zamanı iştirakçıların təklifləri dinlənilib və onları maraqlandıran məsələlərə aydınlıq gətirilib.

A meeting has been organized in a discussion format at Baku Engineering University (BEU) together with the Azerbaijan Education Workers' Free Trade Union Republican Committee (ATIAHI).
Speaking first, Rector Yagub Piriyev emphasized that the meeting was one of the next steps taken to strengthen relations between BEU and ATIAHI and regulate relations on the basis of more effective cooperation. The rector touched upon the measures implemented by ATIAHI in recent times, positively assessing its activities in terms of protecting the rights of education workers, adhering to the principles of social equality and justice. Noting the active support of the Azerbaijan Confederation of Trade Unions and the ATIAHI Republican Committee to the state's youth policy, the rector listed various measures taken to strengthen their social protection and develop their potential. As one of such projects, Yagub Piriyev drew attention to the significant increase in the number of students eligible for the "Named Scholarship" in the current academic year, adding that BEU students were among these young people.
Later, the Chairman of the ATIAHI Republican Committee Araz Pashayev made a speech and stated that the cooperation between the university and the trade union has been developed in a more coordinated, organized and beneficial manner in recent times. Stating that the main goal of today's meeting was to explain the innovations implemented by the union and clarify the issues of interest to the teaching staff, the Chairman of the Committee provided extensive information on the implemented measures. He also brought to attention the innovations related to referrals to health and recreation areas, the steps taken in strengthening the material and technical base of the recreation centers under the organization, electronicization, and the projects planned for implementation in the future.
During the meeting, which continued with discussions, the proposals of the participants were listened to and the issues of interest to them were clarified.