BMU əməkdaşları və tələbələri elmi konfransda çıxış ediblər
Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) əməkdaşları və tələbələri Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) müxbir üzvü, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru, professor, Əməkdar müəllim Rəhim Hüseynovun 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Astrofiziki tədqiqatlara müasir baxış”  mövzusunda Respublika elmi konfransında fəal iştirak ediblər.
Konfransda  “Müşahidə astrofizikası”, “Nəzəri astrofizika və onun tətbiqi məsələləri” bölmələrinə ayrı-ayrı müəlliflər tərəfindən təqdim olunmuş elmi məruzələr dinlənilib.
Konfransa BMU-nun Fizika kafedrasının əməkdaşları prof. Vəli Hüseynov, baş müəllim Həzi Qasımov, Ləman Hacıyeva, Fidan Əmirova və universitetin 15 tələbəsi qatılıb.
H.Qasımov tədbirdə həmmüəlliflərlə birgə hazırladığı “Uran komet ailəsinin mənşəyinə dair”  və “11 illik Günəş fəallığı və kometlərdə anomal quyruqlar” adlı məruzələri ilə çıxış edib.
Elmi konfransda, həmçinin “Elektronika mühəndisliyi” ixtisasının 2-ci kurs tələbələri Aydan Ağayeva, Hakim Musazadə, Şamil Məmmədov, “Elektrik mühəndisliyi” ixtisasının 2-ci kurs tələbəsi Kubra Kazımovanın “Maqnitləşmiş astrofiziki obyektlər yaxınlığında relikt antineytrino-elektronsəpilməsində elektronlar tərəfindən enerji itkisi”,  “Fizika müəllimliyi” ixtisasının 4-cü kurs tələbələri Əminə Həmidova, Nuray Əhmədli, Rəqsanə Şükürova, Yasəmən Turablı, Aytac Nuruyeva, Ayşəgül Nuriyevanın “Ağ cırtdanların yaxın ətrafı 100 QeV tərtibli enerjiyə malik neytrinoların mənbəyi kimi”, həmin ixtisasın 4-cü kurs tələbələri Afət Cəfərova, Aytac Əhmədova, Həyat Kərimova, Elnaz Cəbrayılovanın isə “ICECUBE detektorunda neytron ulduzlarının yuxarı ətrafından gələn antineytrinoların detektə olunmasının mümkünlüyü” mövzularında elmi məruzələri dinlənilib.
Mövzulara elmi rəhbərliyi BMU-nun Fizika kafedrasının professoru, AMEA-nın müxbir üzvü V.Hüseynov edib.
“Nəzəri astrofizika və onun tətbiqi məsələləri” bölməsinə elmi iş tədqim etmiş 44 müəlliflin 18-i BMU-nu təmsil edib.

Employees and students of Baku Engineering University (BEU) have actively participated in the Republican scientific conference on the topic “Modern view of astrophysical research” dedicated to the 100th anniversary of the corresponding member of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS), Doctor of Physical and Mathematical Sciences, Professor, Honored Teacher Rahim Huseynov.
The conference heard scientific reports presented by individual authors in the sections “Observational Astrophysics”, “Theoretical Astrophysics and Its Application Issues”. The conference was attended by employees of the Physics Department of BEU, Prof. Vali Huseynov, senior lecturer Hazi Gasimov, Laman Hajiyeva, Fidan Amirova and 15 students of the university.
H. Gasimov made a presentation at the event with his co-authors entitled “On the origin of the Uranian comet family” and “11-year solar activity and anomalous tails in comets”.
The scientific conference also included scientific reports on the topics of “Energy loss by electrons in relic antineutrino-electron scattering near magnetized astrophysical objects” by 2nd-year students of the “Electronics Engineering” specialty Aydan Agayeva, Hakim Musazade, Shamil Mammadov, 2nd-year student of the “Electrical Engineering” specialty Kubra Kazimova, “The close environment of white dwarfs as a source of neutrinos with energies of the order of 100 GeV” by 4th-year students of the “Physics Education” specialty Amina Hamidova, Nuray Ahmadli, Ragsana Shukurova, Yasaman Turabli, Aytaj Nuruyeva, Ayshagul Nuriyeva”, and “The possibility of detecting antineutrinos coming from the upper environment of neutron stars in the ICECUBE detector” by 4th-year students of the same specialty Afat Jafarova, Aytaj Ahmadova, Hayat Karimova, and Elnaz Jabrayilova.
The scientific leadership of the topics was provided by V. Huseynov, professor of the Physics Department of BEU, corresponding member of ANAS.
18 of the 44 authors who presented scientific works in the section “Theoretical Astrophysics and its Application Issues” represented BEU.