Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) Xarici dillər kafedrasının baş müəllimi, akademik məsləhətçi Sevda Hüseynova Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyi (EATDA), “Elsevier” və “Clarivate” şirkətlərinin ilk dəfə birgə həyata keçirdiyi 4 aylıq elmmetriya üzrə “TOP ADVISOR” mütəxəssis hazırlığı proqramında iştirak edib.
Proqram “Scopus” və “Web of Science” kimi nüfuzlu elmmetrik və bibliometrik bazaları ölkəmizdə ekspert səviyyəsində tətbiq edə biləcək mütəxəssislər yetişdirmək məqsədilə təşkil olunub.
Proqrama 150 müraciətçi arasından 70 nəfər seçilib və onlardan 28 nəfər, o cümlədən Sevda Hüseynova proqramı uğurla başa vuraraq “Elsevier” və “Clarivate” şirkətlərinin birgə sertifikatını qazanıb. Sertifikat EATDA-nın direktoru Ülkər Səttarova tərəfindən BMU müəlliminə təqdim olunub.
Proqramın bağlanış mərasimində BMU əməkdaşı universitetin elmmetrik göstəriciləri və qarşıda duran tədqiqat hədəfləri barədə təqdimatla da çıxış edib.

Sevda Huseynova, senior lecturer of the Department of Foreign Languages of Baku Engineering University (BEU),academic advisor, has attended 4-month "TOP ADVISOR" specialist training program in science metrics jointly implemented by the State Agency for Science and Higher Education (EATDA), "Elsevier" and "Clarivate" for the first time.
The program was organized in order to train specialists who can apply authoritative elmmetric and bibliometric databases such as "Scopus" and "Web of Science" at an expert level in our country.
Among 150 applicants, 70 people were selected for the program, and 28 of them, including Sevda Huseynova, successfully completed the program and received a joint certificate from "Elsevier" and "Clarivate" companies. The certificate was presented to BEU lecturer by Ulkar Sattarova, director of EATDA.
At the closing ceremony of the program, a BEU employee made a presentation about the university's scientific indicators and future research goals.