Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) 2022/2023-cü tədris ilinə hazırlıq vəziyyəti, o cümlədən qarşıda duran vəzifələrin müzakirəsi ilə bağlı müşavirə keçirilib.
Tədbirdə Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda bərpa-quruculuq işlərinin geniş vüsət almasından söz açan BMU-nun rektoru, professor Havar Məmmədov xüsusən Zəngilan rayonunda “Ağıllı kənd” layihəsi çərçivəsində yenidən salınmış Ağalı kəndinə əhalinin köçürülməsini, Laçın şəhərinə yerləşən Azərbaycan Ordusu tərəfindən Zabux və Sus kəndlərinin nəzarətə götürülməsini ölkəmizin növbəti tarixi nailiyyətləri olduğunu vurğulayıb.
Rektor, eyni zamanda ölkə Prezidenti tərəfindən göstərilən diqqət, qayğı və dəstəyin bütün sahələrə, o cümlədən təhsil sektoruna yeni töhfələr verdiyini bildirib, ali təhsilin müxtəlif istiqamətlərində əldə edilən uğurlardan danışıb.
Yeni tədris ilinin başlanması münasibətilə təbriklərini dilə gətirən Havar Məmmədov bu il BMU-ya qəbul üzrə yüksək göstəricilərin qeydə alındığını, universitetə bakalaviatura səviyyəsi üzrə qəbul planının 97.78 faiz dolmasının uğurlu nəticə olduğunu nəzərə çatdırıb. BMU-ya bakalavr pilləsinə qəbul olan tələbələr arasında 600-dən yüksək bal toplayanların 2 dəfədən çox artdığını deyən rektor 500 baldan çox bal toplayanların sayının isə 70 faizi ötdüyünü söyləyib.
BMU-nun yeni dərs ilinə hazırlıq vəziyyəti ilə əlaqədar bir çox nüansları önə çəkən rektor xüsusən tədris yükünün bölüşdürülməsi, kadrların təkmilləşdirilməsi, universitet auditoriyalarının tədris prosesinə hazırlığı, laboratoriyaların təchizatı, nizam-intizam qaydalarına ciddi riayət olunması və s. məsələlərlə bağlı müvafiq tapşırıq və tövsiyələrini verib. Eyni zamanda rektor bir sıra istiqamələrdə qarşıda duran perspektiv məsələləri diqqətə çatdırıb.
Daha sonra Tədris işləri üzrə prorektor Həmzağa Orucov, Tərbiyə işləri üzrə prorektor Bayram Hüseynzadə və digərləri universitetdaxili məsələlərlə bağlı fikirlərini bildiriblər.

BEU hosts meeting on preparation for new academic year
Baku Engineering University (BEU) has hosted a meeting on preparation for the 2022/2023 academic year, including the discussion of upcoming tasks.
Noting the expansion of restoration and construction works in Karabakh and East Zangezur under the leadership of President Ilham Aliyev, BEU Rector, professor Havar Mammadov emphasized that the population relocation to the reconstructed Aghali village within the framework of the "Smart Village" project in Zangilan district, and the taking control of Zabukh and Sus villages by the Azerbaijani Army located in Lachin city were the next historical achievements of our country.
Furthermore, the Rector pointed out that the attention, care and support of the President of the country has made new contributions to all areas, including the education sector, and spoke about the successes achieved in various directions of higher education.
Congratulating on the beginning of the new academic year, Havar Mammadov touched upon that high admission rates were recorded at BEU this year, and BEU admission plan was filled by 97.78 percent. The Rector said that the number of students who scored more than 600 points increased twice, and the number of those scoring more than 500 points exceeded 70 percent.
The rector highlighted many nuances related to the preparation for the new academic year of BEU, giving relevant instructions and recommendations on the issues of the load distribution of the teachers, improvement of personnel, preparation of university auditoriums for the teaching process, supply of laboratories, strict observance of disciplinary rules, and etc. Moreover, the Rector drew attention to prospective issues in a number of directions.
Later, Vice-Rector for educational affairs Hamzagha Orujov, Vice-Rector for educational affairs Bayram Huseynzada and others expressed their views on the issues within the University.