BMU-da “Yaşıl səyahət: Ekologiyanın yolunda" adlı maarifləndirici tədbir
Bakı Mühəndislik Universiteti (BMU) Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsi (THİK) nəzdində fəaliyyət göstərən "Techno Klub"un təşkilatçılığı ilə tanınmış səyyah və könüllü proqramlarının fəal iştrakçısı Ağa Mehdiyevin təqdimatında "Yaşıl səyahət: Ekologiyanın yolunda" adlı tədbir keçirilib.
Gənclərin ekoloji mövzuda maarifləndirilməsi məqsədi daşıyan tədbirdə COP29-un Azərbaycanın 2030-cu ilə qədər “yaşıl inkişaf” üzrə milli prioritetindəki rolu, alternativ enerjinin əhəmiyyəti, ekologiyanın aktual mövzuları haqqında tələbələrə geniş məlumatlar verilib.
Dünyanın 40-dan çox ölkəsinin 300-ə yaxın şəhərinə müxtəlif nəqliyyat vasitələri, xüsusilə velosipedlə etdiyi səfərlərindən danışan təlimçi Ağa Mehdiyev Avropaya ekoloji, yaşıl səyahətinin əsas məqsədlərini tədbir iştirakçıları ilə bölüşüb. Bildirib ki, ekoloji sülh adlandırdığı bu uzun  səfərlərində qlobal iqlim dəyişikliyinin təsirlərini müxtəlif coğrafiyalar üzərində yaxından izləyib, təbiət hadisələrinin əksər ölkələrdə ortaya çıxardığı mənzərələrlə əyani tanış olub, habelə getdiyi tədbirlərdə və təsadüfi ünvanlarda rastlaşdığı sıravi Avropa insanları ilə dünyanın ekoloji problemlərinə dair fikir mübadiləsi aparıb. Təlimçi bu səyahətlərində insanları ekoloji sülhə çağırmaq məqsədinə çatdığını və iqlim dəyişikliyinin fəsadlarının bütün cəmiyyətləri qayğılandırdığının şahidi olduğunu sözlərinə əlavə edib.
Azərbaycanın evsahibliyi etdiyi COP29-un yaşıl dünya və dayanıqlı  gələcəyin inşasında yeni bir addım olduğunu deyən təlimçi bu beynəlxalq tədbirin bütün iştirakçı ölkələri təhlükəsiz bəşəriyyət üçün səfərbər edə biləcəyini vurğulayıb.

Educational event "Green Journey: On the Path of Ecology" at BEU
An event "Green Travel: On the Road to Ecology" has been held under the organization of the "Techno Club" operating under Baku Engineering University (BEU) Student Trade Union Committee (THIK), presented by Aga Mehdiyev, a well-known traveler and an active participant in volunteer programs.
At the event aimed at educating young people on environmental issues, students were given extensive information about the role of COP29 in Azerbaijan's national priority of "green development" until 2030, the importance of alternative energy, and topical issues of ecology.
Talking about his trips to about 300 cities of more than 40 countries of the world by various means of transport, especially by bicycle, trainer Aga Mehdiyev shared the main goals of his ecological, green trip to Europe with the participants of the event. He said that during these long trips, which he called ecological peace, A.Mehdiyev closely followed the effects of global climate change on various geographies, got to know first-hand the scenes created by natural phenomena in most countries, and also exchanged views on the environmental problems of the world with ordinary European people whom he met at the events he attended and at random addresses. The trainer added that he achieved the goal of calling people for environmental peace in his travels and witnessed that the consequences of climate change concern all societies.
The trainer said that the COP29 hosted by Azerbaijan is a new step in the construction of a green world and a sustainable future, and emphasized that this international event can mobilize all participating countries for a safe humanity.