Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) Pedaqoji fakültənin Azərbaycan dili və pedaqogika kafedrasının təşkilatçılığı ilə bədii əsərlərin müzakirəsi çərçivəsində keçirilən növbəti tədbir Xalq yazıçısı Anarın “Göz muncuğu” povestinə həsr olunub.
Kafedranın professoru, ədəbiyyatşünas və tənqidçi Akif Hüseynov Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin sədri Anarın yazıçı, şair, tərcüməçi, ssenarist kimi çoxşaxəli fəaliyyətindən söz açıb. Klassik və modernizmi birləşdirən yazıçının milli ədəbiyyatımızın inkişafında özünəməxsus yer tutduğunu vurğulayan professor adıçəkilən əsərin seçimi, mövzusu və bütövlükdə tədbirin mahiyyəti ilə bağlı fikirlərini bölüşüb.
“Göz muncuğu”nun düşüncə məhsulu olduğunu deyən A.Hüseynov povestin mistik, həmçinin müdrik, bədii-fəlsəfi düşüncələrə yol açdığını, bu baxımdan xüsusi marağa səbəb olan əsərin başqa dillərə tərcümə edildiyini və müxtəlif ölkələrdə nəşr olunduğunu nəzərə çatdırıb.
Kafedranın müdiri Təranə Hacıyeva çıxışında öncə Azərbaycan dilinin saflığının qorunması və dövlət dilindən istifadənin daha da təkmilləşdirilməsi ilə bağlı tədbirlər haqqında Prezident İlham Əliyevin müvafiq Fərmanına, eyni zamanda sənəddə yer alan mühüm vəzifələrə diqqət çəkib. T.Hacıyeva Fərmanla ədəbi dil normalarının qorunması, dövlət dilindən istifadənin daha da təkmilləşdirilməsinin əsas götürüldüyünü, bu mənada Anarın əsərərinin dilimizin saflığının qorunması və zənginləşdirilməsinə xidmət etdiyini, müzakirə olunan povestdə də bu tendensiyanın pozulmadığını bildirib.
“Göz muncuğu”nun parapsixoloji mövzuda qələmə alındığını söyləyən kafedra müdiri əsərdə sosial, məişət, dini, fəlsəfi, bədii, estetik və digər istiqamətlərin vəhdət təşkil etdiyini və oxucular üçün dəyərli olduğunu vurğulayıb.
Sonra əsər ətrafında geniş müzakirələr aparılıb və tədbir iştirakçıları povestin ictimai əhəmiyyəti ilə bağlı fikirlərini paylaşıblar.

The next event organized by the Azerbaijani Language and Pedagogy Department of Baku Engineering University (BEU) within the discussion of artistic works was dedicated to “Goz muncugu” (Amulets) narrative by the People’s writer Anar.
Professor of the department, literary critic and critic Akif Huseynov spoke about multifaceted activities of Anar, Chairperson of the Azerbaijan Writers Union, as a writer, poet, translator, and screenwriter. Emphasizing that the writer who combines classicism and modernism occupies a special place in the development of our national literature, the professor shared his thoughts on the selection of the mentioned work, the topic and the essence of the event as a whole.
Noting that “Goz muncugu” (Amulets) was a product of thought, A.Huseynov pointed out that the story opened the way to mystical, as well as wise, artistic and philosophical thoughts. Moreover, the work, which caused special interest from this point of view, was translated into other languages and published in different countries.
In her speech, the Head of the Department Tarana Hajiyeva first drew attention to the relevant Decree of President Ilham Aliyev on measures to protect the purity of the Azerbaijani language and improve the use of the state language, as well as the important tasks included in the document. T. Hajiyeva mentioned that the protection of literary language norms and the further improvement of the use of the state language were taken as the basis of the decree. She added that in this sense, Anar's works served to protect and enrich the purity of our language, and this trend was not violated in the discussed narrative.
Stating that “Goz muncugu” (Amulets) was written on a parapsychological topic, The Head of the Department emphasized that social, domestic, religious, philosophical, artistic, aesthetic and other directions were united in the work and were valuable for readers.
Later, extensive discussions were held around the work, and the event participants shared their views on the social importance of the narrative..