Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) payız semestrinin imtahan sessiyasında yüksək nəticələr əldə edərək qrup birincisi olmuş Mühəndislik, Memarlıq və inşaat, həmçinin İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsi tələbələrinin mükafatlandırılması mərasimi keçirilib.
Açılış nitqi ilə çıxış edən BMU-nun rektoru, professor Havar Məmmədov ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin elm və təhsilə göstərdiyi diqqət və qayğıdan, bu istiqamətdə həyata keçirilən islahatlardan söz açıb. Bildirib ki, pandemiya dövründə sosial baxımdan həssas əhali qrupuna aid edilən ailələrin üzvü olan tələbələrin xeyli hissəsi təhsil haqqı xərcləri ilə bağlı güzəştlərdən yararlanıb. Havar Məmmədov bu tədbirlərin davamı kimi yeni yaradılan Təhsil Tələbə Krediti Fondu tərəfindən verilən təhsil tələbə kreditlərindən, eyni zamanda, xaricdə təhsil və digər istiqamətlər üzrə tətbiq olunan Dövlət Proqramlarından danışıb.
Universitetin gənc olmasına baxmayaraq tələbələrin sayının ildən-ilə artdığını vurğulayan rektor ali təhsil ocağında mövcud olan tələbə təşkilatları, o cümlədən Tələbə Gənclər Təşkilatı, Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsi, YAP Gənclər Birliyinin aktiv fəaliyyətini önə çəkib. Havar Məmmədov müəllim-tələbə münasibətlərinə də toxunub və universitetdə sağlam mühitin mövcud olduğunu fikirlərinə əlavə edib.
BMU tələbələrinin ölkə üzrə keçirilən müxtəlif bilik yarışmalarında əldə etdiyi yüksək nailiyyətləri nəzərə çatdıran rektor, həmçinin tələbələrin payız semestrinin imtahan sessiyasındakı nəticələrindən danışıb, müvafiq statistik rəqəmləri qeyd edib.
Çıxışının sonunda bundan öncə universitetin Pedaqoji fakültə üzrə qrup birincisi olmuş tələbələrinin təltif edildiyini xatırladan Havar Məmmədov bütün qrup birincilərini təbrik edib, onları daha da fəal olmağa səsləyib və ən xoş arzularını dilə gətirib.
Tədbirin sonunda payız semestrinin imtahan sessiyasında qeyd olunan fakültələr üzrə yüksək nəticələr qazanan qrup birincilərinə “Fəxri fərman”lar və müxtəlif hədiyyələr təqdim olunub.

Baku Engineering University (BEU) has hosted an award ceremony of students who scored the highest points at the Faculties of Engineering, Architecture and Construction, Economics and Administrative Sciences in the fall examination session.
Opening the event, BEU Rector, professor Havar Mammadov noted the attention and care of President Ilham Aliyev to science and education, and the reforms implemented in this direction. It was emphasized that during the pandemic, many students, who were members of families belonging to socially vulnerable groups, benefited from tuition discounts. As a continuation of these measures, Havar Mammadov spoke about the student loans provided by the newly established Student Loan Fund as well as about the state programs implemented on education abroad and other areas.
Stating the growing number of students at the University year by year, the Rector highlighted the activities of student organizations at BEU, including the Student Youth Organization, the Student Trade Union Committee, the NAP Youth Union. Havar Mammadov also touched upon the teacher-student relations and a healthy environment within the University.
Stressing the high achievements of BEU students in various knowledge competitions held across the country, the Rector also noted the students’ results in autumn semester examination session and the relevant statistics.
Reminding that BEU student scoring the highest points at Education Faculty had been awarded, Havar Mammadov congratulated all students who scored the highest points and expressed his best wishes.
The faculties’ students with the highest points in the fall examination session were awarded and presented with "Honorary Degrees" and various gifts.