Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) kimya mühəndisliyi ixtisası üzrə təhsil alan tələbələrin inkişafı üçün qurulmuş “Society of Chemical Engineers” cəmiyyəti tərəfindən “Quiz” formatlı intellektual yarış keçirilib.
Adıçəkilən cəmiyyətin rəhbəri Ləman Qasımova və təsisçisi Sənan Süleymanlı iştirakçıları yarışın qaydaları ilə tanış ediblər. Yarışa universitetin kimya mühəndisliyi ixtisası üzrə bütün kursları əhatə edən 13 komanda qatılıb. Nəticələrə əsasən, I yeri “CHE” komandası, II və III yerləri isə “Ionic Celebrities” və “Engineers” komandaları tutub.
Yarışın qaliblərinə hədiyyələr Kimya mühəndisliyi kafedrasının baş müəllimi Cavanşir Salmanov və “Society of Chemical Engineers”in mentoru Rahib Qasımov tərəfindən təqdim edilib.
Tələbələrin dünyagörüşlərinin artırılması və dərsdən kənar vaxtlarının səmərəli keçirilməsi məqsədilə təşkil olunan yarışa “EYPC Group” və “AZİMUT” şirkətləri dəstək verib.

An intellectual competition in the format of "Quiz" has been held by the "Society of Chemical Engineers", established for the development of students majoring in Chemical Engineering at Baku Engineering University (BEU).
The head of the above-mentioned society Laman Gasimova and its founder Sanan Suleymanli introduced the participants to the rules of the competition. 13 teams covering all courses of the Chemical Engineering Department of the university participated in the competition. According to the results, the "CHE" team took the first place, while the "Ionic Celebrities" and "Engineers" teams the second and third places.
Prizes were presented to the winners of the competition by Javanshir Salmanov, senior lecturer of the Department of Chemical Engineering, and Rahib Gasimov, mentor of the "Society of Chemical Engineers".
"EYPC Group" and "AZIMUT" companies supported the competition, organized in order to increase students' worldviews and arramge their leisure-time activities effectively.