Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) Texnoparkın və İnformasiya və kompüter texnologiyaları fakültəsinin birgə təşkilatçılığı ilə “Open Data: İnnovasiya və rəqəmsallaşmanın təkanverici gücü” adlı seminar və məlumat sessiyası keçirilib.
İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin “Open Data” layihəsi çərçivəsində ingilis dilində baş tutan tədbirdə tələbələrə “Open Data” anlayışı, onun tətbiqi, innovasiya və rəqəmsal inkişaf üçün əhəmiyyəti barədə məlumatlar verilib.
Tədbirin əsas spikeri Mixail Parfentev “Open Data”nın təbliği və istifadəsi üzrə beynəlxalq ekspert kimi 11 ildən çox İT məhsullarının idarə olunması və dövlət-özəl sektor əməkdaşlığı istiqamətində uğurlu təcrübələrini paylaşıb. O, Dünya Bankı, Open Data İnstitutu (Böyük Britaniya), Gartner kimi təşkilatlarla yanaşı, “Open Data” üzrə dünya səviyyəsində aparıcı mütəxəssislər - Joel Gurin (Open Data Now) və Andrev Stott ilə sıx əməkdaşlığını da anladıb.
Sessiya zamanı “Open Data”nın əsas prinsipləri, qlobal və yerli istifadə sahələri, Azərbaycanda "Open Data" layihələrinin inkişafı, eləcə də müxtəlif sahələrdə faydaları təhlil olunub. Həmçinin tələbələrin “Open Data” istifadəsi vasitəsilə gələcək innovativ layihələrə və startap ideyalarına yanaşma metodları izah edilib.

A seminar and information session “Open Data: The driving force of innovation and digitalization” was jointly organized by the Technopark and the Faculty of Information and Computer Technologies at Baku Engineering University (BEU).
The event, held in English as part of the “Open Data” project of the Innovation and Digital Development Agency, provided students with information about the concept of “Open Data”, its application, and its importance for innovation and digital development.
The main speaker of the event, Mikhail Parfentev shared his successful experience in managing IT products and public-private sector cooperation for more than 11 years as an international expert on the promotion and use of “Open Data”. He also spoke about his close cooperation with organizations such as the World Bank, the Open Data Institute (UK), Gartner, as well as with world-leading experts on “Open Data” - Joel Gurin (Open Data Now) and Andrew Stott.
During the session, the main principles of "Open Data", global and local areas of use, the development of "Open Data" projects in Azerbaijan, as well as its benefits in various fields were analyzed. Moreover, the methods of approaching future innovative projects and startup ideas through the use of "Open Data" were explained.