BMU-da tələbələr Mobil Tərtibatçılıq proqramı ilə bağlı məlumatlandırılıb
Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) Kompüter və informasiya texnologiyaları kafedrasının sonuncu kurs tələbələri üçün Mobil Tərtibatçılıq proqramı ilə bağlı məlumatlandırma tədbiri keçirilib.
Tədbirdə Azərbaycan Beynəlxalq Bankının Korporativ Sosial Məsuliyyət layihəsi - ABB Tech Akademiyası tərəfindən icra olunan proqram və onun mahiyyəti barədə geniş məlumat verilib. Qeyd edilib ki, Akademiyanın missiyası ölkənin informasiya texnologiyaları bazarının beynəlxalq standartlara və müasir texnoloji çağırışlara uyğunlaşdırılması, eyni zamanda peşəkarlara bu perspektivli əmək bazarında yeni imkanların yaradılmasına dəstək verməkdir.
Tələbələr qarşısında təqdimatla çıxış edən ABB İnnovasiya Mərkəzinin proqram meneceri Sevda Alibayova, ABB Tech Akademiyası layihəsinin məzunu Ayxan Hacıyev proqram çərçivəsində 130-dan artıq şirkətlə əməkdaşlığın qurulması, akademiya məzunlarının 82 faizdən çoxunun işlə təminatı, həmçinin yeni proqramlara qeydiyyatın başlanması, proqrama qəbul qaydaları, tələblər və s. haqda məlumat veriblər.
Bildirilib ki, gələcək karyerasını mobil tətbiqlərin yazılışı istiqamətində qurmaq istəyənlər proqramlara qoşulmaq üçün abbtech.az saytından qeydiyyatdan keçə bilərlər.
Qeyd edək ki, akademiyada tədris beynəlxalq dərəcəli mütəxəssislər tərəfindən İsrailin TELEM metodikası əsasında, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi tabeliyində İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin  ‘’Technest’’ Təqaüd Proqramı çərçivəsində, “bp” şirkəti və onun tərəfdaşlarının dəstəyi ilə həyata keçiriləcək. Müraciət zamanı yüksək nəticə göstərmiş tələbələrə təqaüd qazanmaq imkanı yaradılacaq.

Information event has been held for the students of Computer and Information Technologies Department of Baku Engineering University (BEU) about Mobile App Development course.
An extensive information was provided about the program implemented by ABB Tech Academy, Corporate Social Responsibility project of the International Bank of Azerbaijan, and its essence. It was noted that ABB Tech Academy’s mission was to develop the Azerbaijani IT market in accordance with technology of the future to achieve technological breakthroughs through cultivating new generation of professionals.
Delivering a presentation, Sevda Alibayova, program manager of ABB Innovation Center, Aykhan Hajiyev, a graduate of the ABB Tech Academy project, informed about the establishment of cooperation with more than 130 companies within the framework of the program, the employment of more than 82 percent of the academy graduates, as well as the start of registration for new programs, the rules of admission to the program, requirements and etc.
It was mentioned that those who would like to build their future career in the direction of writing mobile applications can register on the abbtech.az website to join the programs.
Of note, teaching at the academy will be carried out by international experts based on the TELEM methodology of Israel, within the Technest Scholarship Programme of the Innovation and Digital Development Agency under the Ministry of Digital Development and Transport, with the support of the "bp" company and its partners. Students with high results during the application will be given the opportunity to win a scholarship.