Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) BMU-nun Tələbə Elmi Cəmiyyətinin (TEC) təşkilatçılığı ilə “TEKNOFEST” – beynəlxalq aviasiya, kosmik və texnologiya festivalı ilə bağlı tələbələr üçün məlumatlandırıcı seminar keçirilib.
Seminarda çıxış edən universitetin Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru Manafəddin Namazov “TEKNOFEST”-in beynəlxalq aləmdə və bu ilin may ayında ilk dəfə Azərbaycanda təşkilinin üstünlüklərindən danışıb. Prorektor BMU-nun “RED” komandasının “TEKNOFEST Azərbaycan” festivalında Robotexnika kateqoriyası üzrə birinci yeri tutduğunu xatırladaraq, bu nailiyyətin növbəti illərdə də təkrarlanacağına ümidvar olduğunu deyib, innovasiya əsaslı yarışlarda gəncləri daha fəal olmağa çağırıb.
Sonra “Bilim Bakı” Mərkəzinin direktoru Yusuf Polat seminarda təqdimatla çıxış edib. Bildirib ki, Türkiyənin ən böyük aerokosmik və texnologiya festivalı 2018-ci ildən etibarən Türkiyə Texnologiya Komandası (T3 Vəqfi) və Türkiyə Respublikası Sənaye və Texnologiya Nazirliyi tərəfindən hər il təşkil olunur. Azərbaycan 2021-ci ildə ilk dəfə TEKNOFEST Aerokosmik və Texnologiya Festivalında iştirak edib.
Müasir texnoloji inkişaf dövrünün meydana gətirdiyi IV və V sənaye inqilablarından söz açan Y.Polat “TEKNOFEST-2023” üçün artıq hazırlıqlara başlanıldığını vurğulayıb. O, 21-ci əsrin bacarıqlarını əldə etməyə imkan verən kompleks və fərqli bir təhsil modeli olan “Deneyap” proqramı, müştərilər, investorlar və ya maraqlı tərəfləri bir arada toplayan “Take Off Baku” Startap sammiti haqda da ətraflı məlumat verib.
Daha sonra Mühəndislik fakültəsinin dekanı Hüseyn Mirzəyev, BMU-nun Elm və innovasiya şöbəsinin müdiri Elçin Yusubov, TEC-in sədri Xədicə Abdullazadə də çıxış ediblər. Qeyd edilib ki, seminar ideyalarının həyata keçirilməsi istiqamətində tələbələri daha da cəsarətləndirmək, bu prosesdə onların fəal iştirakının təmin olunmasına dəstək vermək məqsədi daşıyır. Tədbirdə hazırda tələbələrin BMU-nun Mexanika laboratoriyasında yarış üçün hazırlığa davam etdiyi də vurğulanıb.

BEU Student Scientific Society (SSS) has organized an information seminar on "TEKNOFEST" - the international aviation, space and technology festival at Baku Engineering University (BEU).
Speaking at the seminar, Manafaddin Namazov, Vice-Rector for international relations of the university, noted the advantages of organizing "TEKNOFEST" in the international world and for the first time in May this year in Azerbaijan. Reminding that BEU RED team won the first place at the TEKNOFEST Azerbaijan festival in the category of Robotics, the Vice-Rector expressed his hope that this achievement would be repeated in the coming years, and called on young people to be more active in innovation-based competitions.
Later, Yusuf Polat, director of "Bilim Baku" Center, made a presentation at the seminar. He emphasized that Turkey's largest aerospace and technology festival has been held annually since 2018 with the joint organization of the Ministry of Industry and Technology of the Republic of Türkiye and the Turkish Technology Team Foundation (the T3 Foundation). Azerbaijan participated in TEKNOFEST Aerospace and Technology Festival for the first time in 2021.
Pointing out the IV and V industrial revolutions created by the modern technological development era, Y. Polat mentioned that preparations for TEKNOFEST-2023 have already started. He also provided detailed information about the "Deneyap" program, a complex and different educational model that allowed you to acquire the skills of the 21st century, and the "Take Off Baku" Startup Summit, which brought customers, investors or interested parties together.
Afterwards, Huseyn Mirzayev, the dean of the Faculty of Engineering, Elchin Yusubov, the head of the Science and Innovation Department of BEU, and Khadija Abdullazada, the chairperson of SSS, also took the floor. Of note, the seminar aims to encourage students to implement their ideas and support their active participation in this process. It was also emphasized at the event that students continued to prepare for the competition in the Mechanics laboratory of BEU.