BMU-da “Springer Nature” nəşriyyatının vitse-prezidenti ilə görüş keçirilib
Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) “Springer Nature” nəşriyyatının genişləndirilmiş Şərqi Avropa üzrə vitse-prezidenti Aliaksandr Birukou ilə professor-müəllim heyətinin görüşü təşkil olunub.
Əvvəlcə BMU-nun rektoru Yaqub Piriyev dünyada nüfuzlu nəşriyyatın rəhbərlərindən biri olan Aliaksandr Birukounu görüş iştirakçılarına təqdim edib. Qonaq haqqında zəruri informasiyaları nəzərə çatdıran rektor nəşriyyatın vitse-prezidentinin Azərbaycanda ali məktəblərlə ilk görüşünün BMU-da keçirilməsindən məmnunluğunu bildirib. Eyni zamanda nəşriyyatla BMU müəllimlərinin əməkdaşlığının genişlənməsi baxımından görüşün əhəmiyyətini qeyd edib.
Sonra Aliaksandr Birukou “Springer Nature ilə Beynəlxalq Nəşriyyat: Azərbaycan üçün imkanlar” mövzusunda məruzəsini təqdim edib. Təqdimatda akademik nəşriyyat olan “Springer”in məqsəd və vəzifələri haqqında məlumat verilib. Bildirilib ki, nəşriyyat elmi araşdırmalar, nəzəri və tətbiqi biliklərin geniş yayılması, akademik cəmiyyət və ictimaiyyət üçün etibarlı, yüksək keyfiyyətli məlumat təmin etmək, akademik kitablar, elmi məqalələr, tədris resursları, konfrans materialları dərc etməklə biliklərin çatdırılması istiqamətində fəaliyyət göstərir. Tədbirdə həmçinin, nəşriyyat tərəfindən  1815-2024-cü illər arasında 300 000 kitabın çap edildiyi, hər il isə bütün fənlər üzrə 12 000 yeni kitabın nəşr olunduğu diqqətə çatdırılıb. Eləcə də nəşriyyatda çap olunan Azərbaycan jurnalları haqqında informasiyalar, habelə ölkəmizin universitetləri, tədqiqat mövzuları üzrə statistika təqdim olunub və BMU-nun statistikada yer aldığı mövqe vurğulanıb.
Təqdimatda o da bildirilib ki, belə bir akademik nəşr platforması alimlərə öz karyeralarını inkişaf etdirmək, elmi töhfələri geniş ictimaiyyətə çatdırmaq imkanı yaradır, həmçinin yeni biliklərin əldə olunması, mövcud nəzəriyyələrin tənqidi müzakirəsini təşviq edir.

BEU hosts meeting with vice president of Springer Nature publishing house
A meeting of the academic staff with the Vice President of the Springer Nature Publishing House for Extended Eastern Europe, Aliaksandr Birukou, has been organized at Baku Engineering University (BEU).
First, BEU Rector Yagub Piriyev introduced Aliaksandr Birukou, one of the heads of the world's most influential publishing house, to the meeting participants. Providing the necessary information about the guest, the Rector expressed his satisfaction with the fact that the first meeting of the Vice President of the publishing house with higher education institutions in Azerbaijan was held at BEU. Moreover, he noted the importance of the meeting in terms of expanding cooperation between the publishing house and BEU teachers.
Later, Aliaksandr Birukou presented his report on the topic “International Publishing with Springer Nature: Opportunities for Azerbaijan”. The presentation provided information about the goals and objectives of the academic publishing house “Springer”. It was noted that the publishing house operates in the direction of scientific research, wide dissemination of theoretical and applied knowledge, providing reliable, high-quality information for the academic community and the public, and delivering knowledge by publishing academic books, scientific articles, educational resources, and conference materials. The event also brought to attention that the publishing house published 300,000 books between 1815 and 2024, and that 12,000 new books are published in all disciplines every year. Information about Azerbaijani journals published in the publishing house, as well as statistics on universities and research topics of our country, was also presented, and the position of BEU in statistics was emphasized.
The presentation also stated that such an academic publishing platform provides an opportunity for scientists to develop their careers, communicate scientific contributions to the general public, and also encourages the acquisition of new knowledge and critical discussion of existing theories.