Bakı Mühəndislik Universiteti (BMU) Texnoparkının təşkilatçılığı ilə “Ağıllı şəhər, yaşıl gələcək: WUF 2026-a doğru” layihəsi çərçivəsində “Rebuild Karabakh” hakatonu ilə bağlı tələbələr üçün infosessiya keçirilib.
“Qarabağın Tərəqqisi Naminə” İctimai Birliyinin Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyinin maliyyə dəstəyi ilə həyata keçirdiyi layihənin məqsədi gənclərin innovativ ideyalarını dəstəkləmək, onların yaradıcılıq potensialını üzə çıxarmaq və dayanıqlı inkişafa töhfə verməkdən ibarətdir.
İnfosessiyada layihənin ölkəmizdə innovasiya ekosisteminin inkişafına, Qarabağın bərpası və “ağıllı şəhər” konsepsiyasının reallaşdırılmasına töhfə olduğu vurğulanıb. Bildirilib ki, bu kimi təşəbbüslər gənclərin texnoloji bacarıqlarının inkişafına, onların sosial məsuliyyət və yaradıcılıq potensialının artırılmasına xidmət edir.
Tədbirdə layihənin məqsədi, istiqamətləri, mərhələləri və qiymətləndirmə meyarları barədə ətraflı məlumat verilib, iştirakçıları gözləyən imkanlardan, qaliblər üçün nəzərdə tutulan dəstək mexanizmlərindən və layihənin “Ağıllı şəhər, yaşıl gələcək” prinsiplərinə əsaslanan ideya platformasından bəhs edilib
Sonda tələbələri maraqlandıran suallar cavablandırılıb, hakatona qoşulma qaydaları və qeydiyyat prosesi barədə əlavə informasiyalar nəzərə çatdırılıb (https://forms.fillout.com/t/wzfNzA2HC4us).

An infosession has been held for students on the “Rebuild Karabakh” hackathon within the framework of the “Smart city, green future: towards WUF 2026” project organized by Baku Engineering University (BEU) Technopark.
The aim of the project, implemented with the financial support of the “For the Progress of Karabakh” Public Union and the Agency for State Support to Non-Governmental Organizations, is to support innovative ideas of young people, reveal their creative potential and contribute to sustainable development.
The infosession emphasized that the project contributes to the development of the innovation ecosystem in our country, the restoration of Karabakh and the implementation of the “smart city” concept. It was noted that such initiatives serve to develop the technological skills of young people, increase their social responsibility and creative potential.
The event provided detailed information about the project's purpose, directions, stages and evaluation criteria, discussed the opportunities awaiting participants, the support mechanisms provided for the winners and the project's idea platform based on the principles of "Smart City, Green Future".
At the end, questions of interest to students were answered, and additional information about the rules for joining the hackathon and the registration process was provided (https://forms.fillout.com/t/wzfNzA2HC4us).