Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsində “Qlobal inflyasiya və həyata keçirilən sərt pul siyasəti” mövzusunda elmi-metodiki seminar keçirilib.
Universitetin Elmi işlər üzrə prorektoru Elçin Süleymanov bu qəbildən olan seminarların ənənəvi təşkilinin əhəmiyyətini qeyd edib. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin müvafiq fərmanı ilə bu yaxınlarda təsdiqlənən “Azərbaycan Elm Fondunun Nizamnaməsi”nə diqqət çəkən prorektor yenidən formalaşan qurumun fəaliyyətində yer alacaq yeniliklər barədə məlumat verib. O, yeni qaydalara əsasən, impakt faktorlu ödənişli jurnallarda elmi məqalələrin dərcinin Elm Fondu tərəfindən maliyyələşdirilməsinin önəmini vurğulayıb.
İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin dekanı Mayis Əzizov, İqtisadiyyat kafedrasının müdiri Murad İsgəndərov seminarla bağlı fikirlərini bildirərək, cari semestr ərzində müxtəlif mövzularda elmi-metodiki seminarların təşkil ediləcəyini, bu tədbirlərin keçirilməsinin faydalı olacağını önə çəkiblər və əməkdaşları belə seminarlarda fəal iştiraka çağırıblar. Natiqlər seminarlarda səslənən elmi məqalələrin impakt faktorlu jurnallarda nəşri məsələsinə də toxunublar, həmçinin fakültədə hər həftə “Akedemik çalışma saatı”nın keçiriləcəyi nəzərə çatdırılıb.
Çıxışlardan sonra İqtisadiyyat kafedrasının dosenti Fərid Cəbiyev məruzə ilə çıxış edib. Məruzədə inflyasiya tempi, onu yaradan və sürətləndirən amillər, qapanmalar və yumşaq pul siyasətinə keçid, dünya iqtisadiyyatında yaşanan böhran vəziyyəti və s. məqamlara aydınlıq gətirilib.

Faculty of Economics and Administrative Sciences of Baku Engineering University (BEU) has hosted a seminar on “Global inflation and implemented tight monetary policy”.
Elchin Suleymanov, Vice-Rector for Scientific Affairs of the university, noted the importance of the traditional organization of such seminars. Drawing attention to the "Charter of the Azerbaijan Science Foundation", which was recently approved by the relevant Decree of the President of the Republic of Azerbaijan, the Vice-Rector informed about the to be included in the activities of the newly formed institution. He emphasized the importance of financing the publication of scientific articles in paid journals with an impact factor by the Science Foundation, according to the new rules.
Expressing their views on the seminar, Dean of the Faculty of Economics and Administrative Sciences Mayis Azizov and Head of the Department of Economics Murad Iskandarov pointed out that scientific-methodical seminars on various topics would be organized during the current semester and these events would be useful. Furthermore, they called on the employees to actively participate in such seminars. The speakers also touched on the issue of publishing the scientific articles presented in the seminars in journals with an impact factor, noting that the "Academic study hour" would be held every week at the faculty.
After the speeches, Farid Jabiyev, associate professor of the Department of Economics, delivered a report. The rate of inflation, the factors that created and accelerated it, closures and the transition to a soft monetary policy, the crisis situation in the world economy, and etc. were clarified in the report.