Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) Təhsildə Keyfiyyət Təminatı Agentliyi tərəfindən (TKTA) növbəti təlim keçirilib.
“Akkreditasiya meyarları” mövzusuna həsr olunan təlimdə BMU-nun struktur rəhbərləri iştirak edib.
Tədbirdə universitetin Keyfiyyətin təminatı şöbəsinin müdiri Sevil İmanova TKTA ilə əməkdaşlıq çərçivəsində təşkil olunan təlimlərin bundan sonra da davam edəcəyini, eyni zamanda bu təlimlərdə əldə olunan məlumatların təhsil müəssisəsinin akkreditasiyası üçün olduqca böyük əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb.
Sonra Agentliyin Təlim və metodologiya şöbəsinin müdiri Asiman İlyasov qeyd olunan mövzuda təlim keçib. Şöbə müdiri akkreditasiya meyarları - təhsil müəssisəsinin fəaliyyətinin və təhsil proqramlarının icrasının dövlət təhsil standartlarına uyğunluğunun qiymətləndirilməsi üzrə ölçülər, həmçinin akkreditasiya üçün tələb olunan özünütəhlil hesabatının hazırlanmasından söz açıb. Bildirib ki, bu prosesin gerçəkləşdirilməsi 7 istiqamət, 30 meyar və 271 indikatora əsaslanır. Akkreditasiyanın keçirilməsi üçün tələb olunan strateji inkişaf, keyfiyyət təminatı, təlim və tədris, elmi-tədqiqat, idarəetmə sistemi, infrastruktur, beynəlmiləlləşmə kimi istiqamətlərin hər biri özündə müvafiq meyarları ehtiva edir.
Təlimçi meyarlar üzrə toplanması zəruri olan maksimum ballar, bu balların qiymətləndirilməsinin akkreditasiya prosesinə təsiri və digər məsələlər barədə iştirakçıları ətraflı məlumatlandırıb.

BEU hosts training on “Accreditation criteria”
Education Quality Assurance Agency (EQAA) has organized the next training at Baku Engineering University (BEU).
The heads of the units of BEU attended the training dedicated to "Accreditation criteria".
At the event, Sevil Imanova, head of the BEU Quality Assurance Department, emphasized that the trainings organized in cooperation with EQAA would continue, and the information obtained in these trainings was of great importance for the accreditation of the educational institution.
Later, Asiman Ilyasov, head of the Agency's training and methodology department, conducted training on the mentioned topic. The head of the department spoke about the preparation of the accreditation criteria, measures for evaluating the compliance of the educational institution's activities and the implementation of educational programs with the state educational standards, as well as the self-analysis report required for accreditation. He noted that the implementation of this process was based on 7 directions, 30 criteria and 271 indicators. Each of the directions required for accreditation such as strategic development, quality assurance, training and teaching, scientific research, management system, infrastructure, internationalization contains relevant criteria.
The trainer informed the participants in detail about the maximum points that must be collected according to the criteria, the impact of the assessment of these points on the accreditation process and other issues.