Bakı Mühəndislik Universiteti (BMU) Tələbə Gənclər Təşkilatının (TGT) nəzdində yaradılan “Psixologiya klubu”nun açılışı olub.
Tədbirdə əvvəlcə klubun yaranma məqsədi və üzərinə düşən vəzifələr haqqında məlumat verilib. Bildirilib ki, klub tələbələri psixoloji mövzuda maarifləndirəcək, psixologiyaya dair müxtəlif mövzuların müzakirəsini təşkil edəcək. Həmçinin, klub tərəfindən tələbələr üçün psixoloji mövzuda aparılmış elmi araşdırmalarla tanışlıq imkanı yaradılacaq, eləcə də şəxsi həyat və sosial mühitlə bağlı hər hansı problem olduqda tələbələrə psixoloji məsləhətlər veriləcək.
Sonra klubun ilk təliminə dəvət olunmuş qonaqlar psixoloji mövzuda çıxış ediblər.
Psixoloq Samirə Bağırova “Stresdən azad olmaq və müsbət psixologiyanı qazanmağın yolları” mövzusunda danışaraq stresin insan sağlamlığına vurduğu zərərlərə toxunub. O, gərginliyi aradan qaldırmağın müxtəlif üsulları haqqında mövcud elmi-praktiki yanaşmaları diqqətə çatdırıb və gənclərə müsbət emosiyalara köklənməyin vacibliyi ilə bağlı bir sıra tövsiyələr verib.
Daha sonra “PHİ Creative Agency”nin təsisçisi, psixoloq Fidan Namazova “Qorxu ilə mübarizə üsulları” mövzusunda çıxış edərək, qorxunun fəsadları haqqında məlumatları diqqətə çatdırıb. Psixoloq insanın həyatına, qərarlarına, seçiminə mənfi təsir göstərən qorxu amili ilə mübarizə aparmağın sadə yollarını göstərib.

Opening of “Psychology Club” at BEU
The opening of the “Psychology Club” established under the Baku Engineering University (BEU) Student Youth Organization (TGT) has been held.
At the event, information was first provided about the purpose of the club’s establishment and its responsibilities. It was stated that the club will educate students on psychological topics and organize discussions on various topics related to psychology. The club will also provide students with the opportunity to familiarize themselves with scientific research conducted on psychological topics, as well as provide psychological advice to students in case of any problems related to their personal life and social environment.
Later, guests invited to the club’s first training session made speeches on psychological topics.
Psychologist Samira Bagirova spoke on the topic of “Ways to get rid of stress and gain positive psychology” and touched upon the harm that stress causes to human health. She brought to the attention of existing scientific and practical approaches to various methods of relieving tension and gave young people a number of recommendations on the importance of focusing on positive emotions.
Afterwards, the founder of “PHI Creative Agency”, psychologist Fidan Namazova delivered a speech on the topic “Methods of combating fear” and brought to attention information about the consequences of fear. The psychologist showed simple ways to combat the fear factor, which negatively affects a person’s life, decisions, and choices.