Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) ölkədə informasiya texnologiyaları sektorunun inkişafına dəstək verilməsi, bu istiqamət üzrə təhsil alan gənclərin, eləcə də fəaliyyət göstərən kadrların potensialının üzə çıxarılması və bacarıqlarının təkmilləşdirilməsi məqsədilə təşkil olunan “PAŞA Bank Kuboku VI” (“PASHA Bank Cup VI”) proqramlaşdırma müsabiqəsinin final mərhələsi keçirilib.
“PAŞA Bank” tərəfindən 2019-cu ildən etibarən gerçəkləşdirilən müsabiqəyə müxtəlif yaş qruplarına aid iştirakçılar, o cümlədən məktəblilər, tələbələr və peşəkar proqramçılar qoşularaq, proqramlaşdırma və alqoritmik biliklərini sınayıblar.
Üç mərhələdən ibarət olan müsabiqənin ilk iki mərhələsi (verilənlərin strukturları, axtarış və çeşidləmə alqorimtləri; dinamik proqramlaşdırma, qraflar nəzəriyyəsi mövzularında) onlayn keçirilib.
Bu mərhələlərdə yüksək nəticə göstərmiş 68 iştirakçı finala vəsiqə qazanıb. Final turunda iştirakçılara 4 saat ərzində 6 alqoritmik məsələnin proqramını tərtib etmək və “HackerRank” platformasında sınaqdan keçirmək tapşırığı verilib. Müsabiqənin nəticələrinə görə 4 kateqoriya (şagird, tələbə, peşəkar, PAŞA Bank mühəndisləri) üzrə qaliblər müəyyənləşdirilib.
Hər kateqoriya üzrə ilk üç yerin qalibləri “PAŞA Bank” tərəfindən qiymətli hədiyyələrlə (I yer “MacBook Pro M3”, II yer “iPad Pro 11 M4”, III yer “Apple watch”) mükafatlandırılıb.
BMU-nun “İdarəetmədə informasiya sistemləri” ixtisasının magistrantı Rəşad Məmmədov “Peşəkarlar” kateqoriyası üzrə II yerə, “Kompüter mühəndisliyi” ixtisasının 2021-ci il məzunu Ülvi Aslanlı “PAŞA bank mühəndisləri” kateqoriyası üzrə II yerə layiq görülüblər.

Baku Engineering University (BEU) has hosted the final stage of the "PASHA Bank Cup VI" programming competition organized for the purpose of supporting the development of the information technology sector in the country, revealing the potential of young people studying in this direction, as well as working personnel and improving their skills.
Participants of different age groups, including schoolchildren, students and professional programmers joined the competition held by "PASHA Bank" since 2019 and tested their programming and algorithmic knowledge.
The first two stages of the three-stage competition (data structures, search and sorting algorithms; dynamic programming, graph theory) were held online.
68 participants who showed high results in these stages qualified for the finals. In the final round, the participants were given the task of compiling 6 algorithmic problems in 4 hours and testing them on the "HackerRank" platform. According to the results of the competition, winners were determined in 4 categories (pupil, student, professional, PASHA Bank engineers).
The winners of the first three places in each category were awarded by "PASHA Bank" with valuable gifts (1st place "MacBook Pro M3", 2nd place "iPad Pro 11 M4", 3rd place "Apple watch").
Rashad Mammadov, a graduate student of the "Information Systems in Management" specialty of BEU, was awarded the 2nd place in the "Professionals" category, and Ulvi Aslanli, a 2021 graduate of the "Computer Engineering" specialty, was awarded the 2nd place in the "PASHA bank engineers" category.