Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) Beynəlxalq Ekspeditorlar Assosiasiyaları Federasiyasının Azərbaycanda rəsmi təmsilçisi olan “Azərbaycan Nəqliyyat Ekspeditor Şirkətləri Assosiasiyası” İctimai Birliyi tərəfindən nəqliyyat ixtisasları üzrə təhsil alan tələbələr üçün seminar keçirilib.
Açılış nitqi ilə çıxış edən BMU-nun Logistika və nəqliyyat texnologiyaları kafedrasının müdiri Bəxtiyar Namazov logistika və nəqliyyat ixtisaslarının müasir dövrdə artan əhəmiyyətindən danışıb. Bildirib ki, Azərbaycan Böyük İpək Yolu üzərində yerləşməklə Avropa ilə Asiya arasında əsas nəqliyyat dəhlizi rolunu oynayır və dünyanın əksər ölkələrində fəaliyyət göstərən iri nəqliyyat-logistika şirkətləri, ümumilikdə transmilli kompaniyalar üçün böyük maraq kəsb edir. B.Namazov bu cür seminarların keçirilməsinin tələbələrin mütəxəssis kimi yetişməsində mühüm töhfə verəcəyinə ümidvar olduğunu deyib.
“Azərbaycan Nəqliyyat Ekspeditor Şirkətləri Assosiasiyası”nın sədri Kamran Həbibov öncə qurumun fəaliyyət sahələrinə toxunub. O, məruzəsində nəqliyyatın regionumuzda müasir inkişaf istiqamətlərinə, mövcud problemlərə geniş yer ayırıb.
Digər məruzəçi, adıçəkilən assosiasiyanın idarə heyətinin üzvü, “U.F.E. Shipping” MMC-nin baş direktoru Elmir Poladov rəhbərlik etdiyi şirkət haqqında tələbələrə zəruri informasiyaları çatdırıb. E.Poladov yüklərə ekspeditor müşayiəti, yükün hərəkəti haqqında hesabat, yüklərin daşınması üçün ən optimal və sərfəli marşrut axtarışı, fors-major şərait yarandıqda marşrutların vəziyyətə uyğun tənzimlənməsi, daşınma zamanı yükün təhlükəsizliyinin təmin olunması və s. kimi mövzularda çıxış edib.

BEU hosts seminar of logistics specialists for students
At Baku Engineering University (BEU), a seminar has been held for students studying transport specialties by "Freight Forwarding Association of Azerbaijan", the official representative of FIATA International Federation of Freight Forwarders Associations in Azerbaijan.
Bakhtiyar Namazov, the head of the Department of Logistics and Transport Technologies of BEU, spoke about the growing importance of logistics and transport specialties in the modern era. He said that Azerbaijan, being located on the Great Silk Road, plays the role of the main transport corridor between Europe and Asia and is of great interest to large transport and logistics companies operating in most countries of the world, as well as multinational companies in general. B. Namazov expressed his hope that conducting such seminars will make an important contribution to the development of students as specialists.
Chairman of "Freight Forwarding Association of Azerbaijan" Kamran Habibov first touched on the activity areas of the institution. In his report, he devoted a lot of space to modern development directions and existing problems of transport in our region.
Another speaker, a member of the management board of the mentioned association Elmir Poladov, general director of "U.F.E. Shipping" LLC, provided the necessary information to the students about the company he leads. E. Poladov spoke on topics such as freight forwarder escort, cargo movement report, search for the most optimal and profitable route for cargo transportation, adjustment of routes in case of force majeure, ensuring cargo safety during transportation, and etc.