Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) Azərbaycan Respublikasının Gənclər Fondu, Azərbaycan Tələbə Gənclər Təşkilatları İttifaqı (ATGTİ) və Gənclərin İnkişafı və Karyera Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə “İntihar hallarının qarşısının alınması” mövzusunda təlim keçirilib.
Açılış nitqi ilə çıxış edən ATGTİ-nin əməkdaşı Rəşad Zeynalov təlimin əhəmiyyətindən danışıb.
Tədbirin aktual mövzuya həsr olunduğunu bildirən BMU-nun Tərbiyə işləri üzrə prorektoru Bayram Hüseynzadə statistik nəticələrə görə digər dünya ölkələri ilə müqayisədə intihar hallarının Azərbaycanda yüksək rəqəmlə ifadə edilmədiyini vurğulayıb. Prorektor intihar və intihara cəhd hadisələrinin qarşısının alınması ilə bağlı görülən işlərdən danışıb, eyni zamanda bu istiqamətdə maarifləndirmə işinin düzgün aparılmasının vacibliyini önə çəkib. O, çıxışının sonunda tələbələri təlim zamanı müzakirələrdə aktiv iştiraka səsləyib.
Gənclər Fondunun əməkdaşı İbrahim Mehdiyev çıxışında 18-28 yaşlarında olan gənclər arasında intihar hallarına diqqəti çəkib. O, əsas səbəb kimi gənclərin psixologiyaya qeyri-ciddi yanaşmasını, bir çox təhsil müəssisələrində peşəkar psixoloqların olmamasını, eləcə də cəmiyyətin rolunu göstərib.
Gənclərin İnkişafı və Karyera Mərkəzi koordinatoru Nihad Məmmədli təmsil etdiyi qurum və qeyd olunan istiqamətdə həyata keçirdikləri tədbirlər barədə məlumat verib. Qeyd edib ki, ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin sərəncamı ilə mərkəzin 55 rayon və şəhərdə nümayəndəliyi yaranıb və qurumun 200-ə yaxın əməkdaşı minlərlə gəncin şəxsi inkişafında önəmli rol oynayır.
Sonra psixoloq Fidan Azərqızı “İntihar son deyil” mövzusunda təqdimatla çıxış edib. O, intihara aparan yolların ailədaxili problemlərdən, şəxsiyyət pozuntusundan, travmatik keçmiş hadisələrdən, itkidən, narkotik və alkoqol istifadəsindən, həmçinin depresiyadan qaynaqlana biləcəyini söyləyib. İntiharın əlamətləri və bununla bağlı olan emosiyalardan söz açan psixoloq bu sahədə görülən tədbirləri diqqətə çatdırıb.

The Youth Foundation of the Republic of Azerbaijan, Azerbaijan Student Youth Organizations' Union (ASYOU) and the Center for Youth Development and Career have jointly organized a training on “Suicide prevention” at Baku Engineering University (BEU).
In his opening speech, ASYOU employee Rashad Zeynalov noted the importance of the training.
Stating that the event was dedicated to a topical issue, BEU Vice-Rector for Educational Affairs Bayram Huseynzada stressed that according to statistics, the number of suicide cases in Azerbaijan was not high compared to other countries. The Vice-Rector emphasized the measures taken to prevent suicides and suicide attempts, as well as the importance of proper awareness-raising in this area. At the end of his speech, he called on students to take an active part in the discussions during the training.
In his speech, Ibrahim Mehdiyev, an employee of the Youth Foundation, drew attention to suicide rates among youth aged 18 to 28. He mentioned that the main reason was the non-serious approach of young people to psychology, the lack of professional psychologists in many educational institutions, as well as the role of society.
Coordinator of the Center for Youth Development and Career Nihad Mammadli provided information about the organization he represented and the measures taken in this direction. He pointed out that by the Order of President Ilham Aliyev, the offices of the center had been set up in 55 districts and cities and nearly 200 employees of the organization played an important role in the personal development of thousands of young people.
Later, psychologist Fidan Azergizi made a presentation on "Suicide is not the end." She touched upon that suicidal thoughts presumably stemmed from the factors such as family issues, personality disorders, traumatic events, loss, drug and alcohol use, as well as depression. Highligting warning signs of suicide and related emotions, the psychologist noted the work done in this area.