BMU-da “İnkişaf marafonu” adlı təlim
Bakı Mühəndislik Universiteti (BMU) Tələbə Gənclər Təşkilatının (TGT) təşkilatçılığı ilə “İnkişaf marafonu” adlı təlim keçirilib.
TGT-nin sədri Canel Xəlilov tanınmış mütəxəssislərin iştirakı ilə keçirilən təlimin gənclərin inkişafı, onların karyeralarında müsbət dəyişikliklər yaratmaq məqsədilə təşkil olunduğunu bildirib.
Avropa Flensburg Universitetinin məzunu, “Apply-Uni” və “Qolatofficial” platformalarının təsisçisi Səid Bağırov tədbirin ilk təlimçisi kimi gənclərə özlərini tanıma və fərdi inkişaf metodlarını göstərərək motivasiya mənbələri ilə uğurlu karyera istiqamətini seçməyi öyrədib.
Digər təlimçi, dövlət və özəl sektorda təcrübəsi olan hüquqşünas və sahibkar Vüqar Cabbarov  isə transformasiyanın şəxsi və peşəkar həyatda necə inkişaf, o cümlədən uyğunlaşma yaratdığını tələbələrə izah edib. Öz karyera təcrübəsində qazandığı ardıcıl uğursuzluqları sadalayan natiq bildirib ki, insanın dinləmə mədəniyyətinin yüksək olması, müxtəlif auditoriyalarda məhz dinləyərək öyrəndikləri hədəflərinə çatmaqda ona yardımçı olur.
Sonra iqtisadiyyat üzrə mütəxəssis Sakit Səmədov gənclərə sahibkarlıqda qarşılaşdıqları maneələri aşmaq və biznes strategiyaları yaratmaq üçün uğurlu təcrübələri anladıb. Mütəxəssis vurğulayıb ki, insan həyatında mücadiləsiz nailiyyət yoxdur, bu baxımdan hər bir iş üçün mübarizə aparmaq, uğur qazanmaq  naminə planlı olmaq, çətin görünəni asan etmək üçün, sadəcə cəsarətli addımlar atmaq lazımdır.
Təlimdə öz uğur hekayəsini tələbələrlə bölüşən Harvard Universitetinin məzunu, “Shane Academy Azerbaijan”ın təsisçi-direktoru Jalə Bəhrəmova xarici dil biliklərinin peşəkar və şəxsi inkişafda rolunu vurğulayıb, habelə beynəlxalq iş imkanları, xaricdə təhsil barədə zəruri məlumatları gənclərin diqqətinə çatdırıb.

"Development marathon" training at BEU
Baku Engineering University (BEU) has organized the "Development Marathon" training under the organization of Student Youth Organization (STU).
STU chairman Canel Khalilov noted that the training held with the participation of well-known specialists was organized in order to develop young people and create positive changes in their careers.
Said Bagirov, a graduate of the European University of Flensburg, the founder of the "Apply-Uni" and "Golatofficial" platforms, as the first trainer of the event, taught young people to choose a successful career path with motivational sources, showing methods of self-recognition and personal development.
Another trainer, Vugar Jabbarov, a lawyer and entrepreneur with experience in the public and private sector, explained to the students how transformation creates development in personal and professional life, including adaptation. Listing the consecutive failures in his career experience, the speaker mentioned that a person's high listening culture helps him to achieve the goals he learned by listening to different audiences.
Later, Sakit Samadov, an expert in economics, explained successful practices to help young people overcome the obstacles they face in entrepreneurship and create business strategies. The expert emphasized that there is no achievement in human life without struggle, in this regard, it is necessary to fight for every job, to be planned for the sake of success, to make the seemingly difficult easy, you just need to take bold steps.
Sharing her success story with the students, Jala Bahramova, a graduate of Harvard University and the founder-director of Shane Academy Azerbaijan emphasized the role of foreign language skills in professional and personal development, as well as brought to the attention of young people the necessary information about international work opportunities and study abroad.