Dünyanın aparıcı elmi-analitika şirkəti “Elsevier”in Türkiyə, Qətər və Mərkəzi Asiya regionu üzrə meneceri Yasemin Karabagli Solay Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) olub.
BMU-nun əməkdaşları ilə görüşən qonağı beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektor Ətrabə Gül salamlayaraq universitet alimlərinin elmi məqalələrinın yüksək indeksli nüfuzlu jurnallarda nəşrinə dair məsələlərin “Elsevier” şirkətinin nümayəndələri ilə müzakirə edilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb, bu istiqamətdə səslənən təklifləri dinləməyə hazır olduqlarını önə çəkib.
“Elsevier” şirkətinin meneceri Yasemin Karabağli Solay gənc ali təhsil ocağı olmasına baxmayaraq, BMU-nun bir sıra uğurlara imza atdığını, universitet alimlərinin dünyanın ən böyük elmmetrik bazası olan "Scopus"da məqalələrlə çıxış etdiyini bildirib. O, təqdimatında "Scopus" üzərindən alınan datalarla bağlı tam fərqli analitik araşdırmalarından danışıb, BMU-nun bu araşdırmalardakı yerinə, həmçinin universitet alimlərinin məqalələrində toxunulan sahələrə diqqət çəkib.
Bundan başqa, müvafiq bazalara ümumi baxış, onların əhatə dairəsi, istifadə imkanları, elmi bazaların tətbiq etdiyi yeniliklər barədə ətraflı məlumat verilib.
Görüşdə, habelə təkmilləşdirilmiş analitik həll metodu olan SciVal proqram təminatı vasitəsilə universitetin elmi məhsuldarlığının artırılması, əməkdaşlıq tərəfdaşlarını kəşf etmə qabiliyyətini, tədqiqat meyllərini müəyyənləşdirməsi, təhlil, vizuallaşdırma və s. geniş müzakirə olunub.

Yasemin Karabagli Solay, manager of the Turkey, Qatar and Central Asia region of Elsevier, the world's leading scientific and analytical company, has visited Baku Engineering University (BEU).
The vice-rector for international affairs Atraba Gul welcomed the guest who met with the employees of BEU and emphasized the importance of discussing the issues of publication of scientific articles of university scientists in prestigious journals with a high index with the representatives of the "Elsevier" company, pointing out that they are ready to listen to the proposals made in this direction.
Yasemin Karabagli Solay, the manager of "Elsevier" company, noted that despite being a young higher education institution, BEU has achieved a number of successes, university scientists have published articles in "Scopus", the world's largest scientific database. In her presentation, she talked about completely different analytical studies related to the data received on "Scopus", drawing attention to the place of BEU in these studies, as well as the areas touched upon in the articles of university scientists.
Moreover, detailed information was given on the overview of relevant databases, their scope, possibilities of use, innovations applied by scientific databases.
At the meeting, the scientific productivity of the university, the ability to discover cooperation partners, identify research trends, analysis, visualization, etc., through SciVal software, which is an improved analytical solution method, were widely discussed.