Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) Elmi Şuranın növbəti iclası olub.
İclasda açılış nitqi ilə çıxış edən BMU-nun rektoru Yaqub Piriyev 2024-cü ilin son ayına qədəm qoyduğumuzu, bu ilin bütövlükdə dövlətimiz üçün uğurlu olduğunu, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə bütün sahələrdə, eləcə də təhsil sistemində dinamik inkişaf əldə edildiyini vurğulayıb. Azərbaycanın cari ildə daha bir mötəbər tədbirə-BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) yüksək səviyyədə evsahibliyi etdiyini önə çəkən rektor ölkəmizdə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində önəmli tədbirlərin gerçəkləşdirildiyini də bildirib. Son illərdə universitetdə dayanıqlı inkişafın təşviqi istiqamətində sistemli işlər aparıldığını, ətraf mühit strategiyası üzrə addımlar atıldığını fikirlərinə əlavə edən Yaqub Piriyev COP29 çərçivəsində açıqlanan “QS dayanıqlılıq reytinqi 2025”də BMU-nun ilk dəfə yer almasını mühüm nailiyyət kimi qiymətləndirib. Eyni zamanda, il ərzində BMU tələbələrinin müxtəlif yarışmalarda, son olaraq III Beynəlxalq Kimya Olimpiadasında müvəffəqiyyət qazandığını deyib.
Sonra qarşıda duran əsas vəzifələrdən danışan Yaqub Piriyev iclasın gündəliyindəki məsələləri diqqətə çatdırıb.
Şurada maliyyə-təsərrüfat işləri üzrə prorektor Mikayıl Zeynalovun “Qış mövsümünə hazırlıq işlərinin vəziyyəti”, Memarlıq və inşaat fakültəsinin dekanı Afər Əlifovun “Memarlıq və inşaat fakültəsində tədris, elmi-tədqiqat və tərbiyə işlərinin təşkili”, o cümlədən Strategiya və keyfiyyət təminatı şöbəsinin müdiri Sevil İmanovanın “Strategiya və keyfiyyət təminatı şöbəsinin fəaliyyətinin nəticələri haqqında” hesabatları dinlənilib. İclasda hər üç məsələ istiqamətində geniş müzakirələr aparılıb, irəli sürülən təklif və tövsiyələr nəzərə alınmaqla hesabatlar qəbul olunub.
Cari məsələlərin müzakirəsi ilə davam edən iclasda beynəlxalq akkreditasiya, IT ixtisaslarında tədris prosesinin daha effektiv təşkili məsələlərinə toxunulub, bununla əlaqədar aidiyyəti strukturlara müvafiq tapşırıqlar verilib.
Elmi Şurada şəhid ailəsinin üzvü olan, digəri isə maddi imkanı yaxşı olmayan 2 tələbənin yataqxana xərcindən azad edilməsi, eləcə də doktorant və dissertantların fəlsəfə doktorluğu üzrə dissertasiyası, bir sıra şöbələrin yeni əsasnamələrinin təsdiqi, Məzun Assosiasiyasının yaradılması barədə rəylər dinlənilməklə müsbət qərarlar qəbul edilib.

Delivering an opening speech at the meeting, BEU Rector Yagub Piriyev emphasized that we have entered the last month of 2024, this year has been successful for our state as a whole, and dynamic development has been achieved in all areas, including the education system under the leadership of President Ilham Aliyev. Highlighting that Azerbaijan is hosting another prestigious event this year - the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29), the rector also noted that important events have been held in our country within the framework of the "Year of Solidarity for a Green World". Adding to his thoughts that systematic work has been carried out at the university in recent years to promote sustainable development and steps have been taken on the environmental strategy, Yagub Piriyev assessed BEU's first place in the "QS Sustainability Rating 2025" announced within the framework of COP29 as an important achievement. Moreover, he mentioned that BEU students have been successful in various competitions throughout the year, most recently in the III International Chemistry Olympiad.
Later, speaking about the main tasks ahead, Yagub Piriyev brought to the attention of the issues on the agenda of the meeting.
The council heard reports from Vice-Rector for Finance and Economic Affairs Mikayil Zeynalov on "Status of preparations for the winter season", Dean of the Faculty of Architecture and Construction Afar Alifov on "Organization of teaching, scientific research and educational work at the Faculty of Architecture and Construction", as well as Sevil Imanova, Head of the Strategy and Quality Assurance Department, on "Results of the activities of the Strategy and Quality Assurance Department". The meeting held extensive discussions on all three issues, and reports were adopted taking into account the proposals and recommendations put forward.
The meeting, which continued with the discussion of current issues, touched upon the issues of international accreditation and more effective organization of the educational process in IT specialties, and relevant instructions were given to the relevant structures in this regard.
The Scientific Council made positive decisions by listening to opinions on the exemption of two students, one of whom is a member of the martyr's family and the other is a student with poor financial means, from the dormitory expenses, as well as the dissertation of doctoral students and dissertators on the Doctor of Philosophy degree, the approval of new statutes of a number of departments, and the establishment of the Alumni Association.