Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) Mexanika mühəndisliyi kafedrasında “Poladın kimyəvi və mexaniki xüsusiyyətlərinin optimallaşdırılması” mövzusunda elmi seminar keçirilib.
Kafedranın müdiri vəzifəsini icra edən Mahir Bəşirov universitetdə elmi tədqiqatların gücləndirilməsi istiqamətində görülən işlərə diqqət çəkib, bugünkü seminarın önəminə toxunub.
Sonra “Materiallar texnologiyası” ixtisasının doktorantı İmamverdi Behbudlu “34CrMo4, 40CrMo4 və 42CrMo4 poladlarının vakuum rafinasiyası zamanı oksigenin kənarlaşdırılma kinetikası və termodinamik tarazlıq modelləşdirilməsi” adlı məruzəsini təqdim edib.
Kafedranın doktorantı polad növlərinin kimyəvi tərkibi və mexaniki parametrlərinin mühüm sənaye tətbiqlərində istifadəsinin aktuallığına toxunub. Məruzədə, həmçinin xəlitə elementlərinin oksigenin kənarlaşdırılma kinetikasına təsiri, Gibbs enerjisinin əhəmiyyəti, termodinamik tarazlıq şətlərinin optimallaşdırılması məsələləri, eləcə də bu tədqiqat nəticələrinin avtomobil, aviasiya kimi sahələrdə geniş tətbiq imkanları qeyd edilib.

A scientific seminar on “Optimization of chemical and mechanical properties of steel” has been held at the Department of Mechanical Engineering of Baku Engineering University (BEU).
Mahir Bashirov, acting head of the department, drew attention to the work done to strengthen scientific research at the university and touched upon the importance of today's seminar.
Later, Imamverdi Behbudlu, a doctoral student of the Materials Technology Department, presented his report entitled “Oxygen removal kinetics and thermodynamic equilibrium modeling during vacuum refining of 34CrMo4, 40CrMo4 and 42CrMo4 steels”.
The doctoral student of the department mentioned the relevance of using the chemical composition and mechanical parameters of steel types in important industrial applications. The report also noted the effect of alloy elements on oxygen removal kinetics, the importance of Gibbs energy, issues of optimizing thermodynamic equilibrium conditions, as well as the wide application possibilities of this research results in areas such as automobile and aviation.