Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) Pedaqoji fakültənin təşkilatçılığı ilə “Dünyanın yaranmasında fiziki sabitlərin rolu. Fizikada real aləmin universal modelləri” mövzusuna həsr olunan seminar keçirilib.
Tədbirdə adıçəkilən fakültənin Fizika kafedrasının müdiri, dosent Razim Bayramlının mərüzəsi dinlənilib. Fizikada real aləmin universal modellərindən danışan məruzəçi XX əsrin 90-cı illərinə qədər elmdə baş vermiş inqilablar və ötən əsrin ən böyük elmi kəşflərindən söz açıb.
Seminarda dünyanın təbii-elmi mənzərələri, kainatın və həyatın atributları barədə ən maraqlı məqamlar iştirakcıların diqqətinə çatdırılıb, müasir dünyanın təbii-elmi mənzərəsinin yaradılmasında “Plank miqyası” adlanan kəmiyyətlərin xüsusi əhəmiyyəti vurğulanıb.
Digər natiqlər də çıxışlarında yalnız kainatın və insanın deyil, bütün təbiət, o cümlədən humanitar, sosial elmlərin bütövlüyü, birgə inkişafını qeyd ediblər.
Tədbirdə mövzu ilə bağlı geniş fikir mübadilləsi və müzakirələr aparılıb, məruzə ilə bağlı suallar cavablandırılıb.

Education Faculty of Baku Engineering University (BEU) has organized a seminar dedicated to the topic "The role of physical constants in the creation of the world. Universal models of the real world in physics".
At the event, report of Razim Bayramli, the head of the Physics dDepartment of the above-mentioned faculty, associate professor, was listened to. Speaking about the universal models of the real world in physics, the speaker noted the revolutions that took place in science until the 90s of the 20th century and the biggest scientific discoveries of the last century.
In the seminar, the most interesting points about the natural-scientific landscapes of the world, the attributes of the universe and life were brought to the attention of the seminar participants, and the special importance of the quantities called "Planck scale" in the creation of the natural-scientific landscape of the modern world was emphasized.
In their speeches, other speakers mentioned the integrity and joint development of not only the universe and man, but also all natural, humanities, and social sciences.
At the event, there was a wide exchange of ideas and discussions on the topic, and questions related to the report were answered.