Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) Texnoparkın təşkilatçılığı ilə Dünya Robot Çempionatına (World Robotics Championship - WRC) dair infosessiya  keçirilib.
Tədbirdə iştirak edən WRC-nin Azərbaycan üzrə kuratoru Abdulxaliq Cəbrayıl  BMU tələbələrinə yarış haqqında ətraflı məlumat verib. Bildirib ki, WRC 8-30 yaşarası iştirakçıların robototexnika sahəsində istedadlarını nümayiş etdirmələri üçün təşkil olunan qlobal turnirdir. Çempionat gənc mühəndislərə texnologiyanın öncüllüyünü hiss etmək, kreativ düşüncə və komanda işini inkişaf etdirmək üçün əhəmiyyətli imkanlar yaradır. Qeyd olunub ki, yarış hər il müxtəlif robototexnika kateqoriyaları- Bots Combat (Uzaqdan idarə olunan döyüş robotlarının mübarizəsi), RC Craft (Uçuş aparatlarının dizaynı və idarəedilməsi üzrə yarışlar), Drone Racing & Drone Soccer ( Sürət və bacarıq əsaslı dron yarışları), RoboSoccer (Robot futbol komandalarının rəqabəti), Fastest Line Follower (Avtonom xətt izləyici robotların yarışı) üzrə keçirilir.
Sessiya zamanı yarışın Azərbaycan final mərhələsinin 7-8 iyun 2025-ci ildə Xankəndi şəhərində keçiriləcəyi və qalib gələn komandaların 24-27 avqust tarixlərində Hindistanda dünyanın müxtəlif ölkələrindən gələn komandalarla yarışmaq imkanı qazanacağı bildirilib.  Əlavə olunub ki, təlim və hazırlıq prosesi fevral-may aylarında təşkil ediləcək, habelə iştirakçılara WRC komitəsinin ekspertləri tərəfindən dəstək göstəriləcək.
Qeyd edək ki, yarışma üçün qeydiyyat davam edir və maraqlananlar bu linkdən  https://forms.gle/XC7D71vSvU6nCnFq5 istifadə edə bilərlər.

An info session on the World Robotics Championship (WRC) has been held at Baku Engineering University (BEU) under the organization of the Technopark.
Attending the event, Abdulkhalig Jabrayil, the curator of the WRC for Azerbaijan, provided detailed information about the competition to BEU students. He noted that the WRC is a global tournament organized for participants aged 8-30 to demonstrate their talents in the field of robotics. The championship provides young engineers with significant opportunities to experience the cutting edge of technology, develop creative thinking and teamwork. It was noted that the competition is held annually in various robotics categories - Bots Combat (competition of remote-controlled combat robots), RC Craft (competitions on the design and control of flying vehicles), Drone Racing & Drone Soccer (speed and skill-based drone competitions), RoboSoccer (competition of robot football teams), Fastest Line Follower (competition of autonomous line-following robots).
During the session, it was announced that the Azerbaijani final stage of the competition will be held in the city of Khankendi on June 7-8, 2025, and the winning teams will have the opportunity to compete with teams from different countries of the world in India on August 24-27. It was added that the training and preparation process will be organized in February-May, as well as the participants will be supported by experts from the WRC committee.
It should be noted that registration for the competition is ongoing and those interested can use this link https://forms.gle/XC7D71vSvU6nCnFq5 .