Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) Müəssisələrlə əlaqələr və karyera departamentinin təşkilatçılığı ilə “Azərkosmos”la bağlı infosessiya təşkil olunub.
“Azərkosmos”un Strareji inkişaf və planlama üzrə direktoru Natavan Həsənova “Azərbaycan Respublikasında kosmik sənayenin yaradılması və telekommunikasiya peyklərinin orbitə çıxarılması haqqında” ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin sərəncamını xatırladıb. Qeyd edib ki, ötən ilin 27 aprel tarixində ölkə Prezidentinin imzaladığı fərman əsasında “Azərkosmos” Azərbaycan Respublikasının Kosmik Agentliyi statusunu alıb.
N.Həsənova Azərbaycanda maarifləndirici layihələrin icrası çərçivəsində “Azərkosmos”un davamlı olaraq Təhsil Nazirliyinin dəstəyi ilə universitet tələbələrini cəlb edərək “CanSat Azərbaycan” tələbə model peyk müsabiqəsini təşkil etdiyini vurğulayıb. O, çıxışında ölkədə kosmik fəaliyyət sahəsində “Azərkosmos”un rolundan, Azərbaycanın milli kosmik sənayesinin tarixindən danışıb və təmsil etdiyi qurumda karyera imkanlarını nəzərə çatdırıb.
“Azərkosmos”da mühəndis vəzifəsində çalışan İlkin Alıyev kosmosun tarixi ilə bağlı təqdimatla çıxış edib. Azərbaycanın bu sahədə nailiyyətlərini, həmçinin ölkədə "Azerspace-1", "Azerspace-2" və "Azersky" adlanan 3 peykin fəaliyyət göstərdiyini qeyd edən İ.Alıyev telekommunikasiya peyklərinin uzaq məsafələrə və ucqar ərazilərə səhiyyə, tibb və təhsil xidmətlərinin göstərilməsi üçün, metereoloji peyklərin isə temperatur və dəyişikliklərin, hava çirklənmələrinin monitorinqi üçün istifadə edildiyini də bildirib.
SGAC (Space Generation Advisory Council) Azərbaycan üzrə koordinatoru Əli Məmmədov “Azərkosmos”un maarifləndirici təbdirlərin miqyasını və çeşidliliyini artırdığını, qlobal təşəbbüslərdə iştirak etdiyini, ölkədə kosmos sahəsinin təşviqini hədəflədiyini söyləyib. O, çıxışında tələbələrə Azərkosmos və onun qoşulduğu beynəlxalq təşəbbüslər barədə zəruri informasiyalar verib, maarifləndirici layihələrdən danışıb.
Tədbir tələbələri maraqlandıran sualların cavablandırılması ilə davam edib.
Sonda “Azərkosmos” və Azərbaycanda kosmonavtikanın tarixi ilə bağlı sualları düzgün cavablandıran tələbələrə kartlar təqdim olunub. Belə ki, tələbələr arzularını karta qeyd edib və möhürlənmiş zərfə yerləşdiriblər. Onların məktubları 2023-cü ildə Fransadan kosmosa göndəriləcək peykdə minlərlə arzu məktubunun içərisində yer alıb.

BEU organizes information session on Azercosmos
The Department on work with entreprises and career of Baku Engineering University (BEU) has organized an information session on Azercosmos.
Natavan Hasanova, Strategic Development and Planning Manager at Azercosmos, recalled the Order of President Ilham Aliyev “On the establishment of the space industry in the Republic of Azerbaijan and the launch of telecommunications satellites into orbit.” She emphasized that Azercosmos received the status of the Space Agency of the Republic of Azerbaijan by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated April 27, 2021.
N.Hasanova stressed that Azercosmos organized “CanSat Azerbaijan” student model satellite competition with the support of the Ministry of Education as part of the implementation of educational projects in Azerbaijan. In her speech, she spoke about the role of Azercosmos in the field of space activities in the country, the history of the national space industry of Azerbaijan and the career opportunities in the organization she represented.
Ilkin Aliyev, an engineer at Azercosmos, delivered a presentation on the history of space. Mentioning Azerbaijan's achievements in this field, as well as the existence of Azerspace 1, Azerspace 2 and 3 Azersky satellites in the country, I.Aliyev added that telecommunication satellites were used to provide health, medical and educational services over long distances and remote areas, and meteorological satellites to monitor temperature and changes and air pollutionbildirib.
Ali Mammadov, coordinator of the SGAC (Space Generation Advisory Council) for Azerbaijan, touched upon that Azercosmos increased the scale and variety of educational activities, participated in global initiatives and aimed to promote the space sector in the country. In his speech, A.Mammadov provided the students with the necessary information about Azercosmos and its international initiatives, and spoke about educational projects.
The event continued with answering students' questions.
At the end, cards were presented to students, who correctly answered questions about Azercosmos and the history of cosmonautics in Azerbaijan. Thus, the students wrote their wishes on the card and placed them in a sealed envelope. Their letters are among thousands of wish letters on a satellite to be launched from France in 2023