BMU-da Azərbaycanın nəqliyyat sistemi ilə bağlı elmi-praktiki konfrans keçirilir
Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) təşkilatçılığı ilə “Azərbaycan beynəlxalq nəqliyyat sistemində: hədəflər və perspektivlər” mövzusunda beynəlxalq elmi-praktiki konfrans öz işinə başlayıb.
Tədbirdə əvvəlcə Dövlət Himni səsləndirilib, şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Konfransda açılış nitqi ilə çıxış edən BMU-nun elmi işlər üzrə prorektoru Ağası Məlikov nəqliyyatın ölkənin iqtisadi inkişafında, hərbi qüdrətinin yüksəldilməsində, əhalinin sosial həyatının inkişafında danılmaz əhəmiyyətindən danışıb.  Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə nəqliyyat sahəsində görülən genişmiqyaslı işləri vurğulayan prorektor Azərbaycanın bütün ərazisində müasir nəqliyyat şəbəkəsinin qurulmasının daim diqqət mərkəzində saxlanıldığını deyib. Hazırda isə Qarabağda və Şərqi Zəngəzurda ən müasir nəqliyyat infrastrukturunun yaradılması ilə bağlı işlərin aparıldığını qeyd edən prorektor bütün bunların ölkə başçımızın nəqliyyat sektoruna diqqətinin əyani təzahürü olduğunu söyləyib.
Ağası Məlikov çıxışında nəqliyyatın logistik inkişafı ilə bağlı qarşıda duran vəzifələrdən bəhs edib, eyni zamanda nəqliyyat logistikasının elmi-praktiki istiqamətlərinin tədqiqi, onun vacib bir sahə kimi inkişafının prioritet olduğunu bildirib.
BMU-da 2017-ci ildən başlayaraq nəqliyyat logistikası sahəsi üzrə ilk dəfə tələbə hazırlığına başlanıldığını xatırladan prorektor universitetdə logistika sahəsində elmi-praktiki araşdırmaların aparıldığını, nəqliyyat sahəsi ilə bağlı müxtəlif tədbirlərin keçirildiyin nəzərə çatdırıb.  O, BMU-da nəqliyyat sisteminə həsr edilən sayca ikinci konfransa böyük marağın olduğunu,  ümumilikdə Azərbaycan da daxil olmaqla 6 ölkədən 60 elmi məqaləni konfransın proqramına daxil edildiyini söyləyib. “Məlumdur ki, BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) noyabr ayında Bakıda keçiriləcək. Ətraf mühitin qorunması nəqliyyatçılar qarşısında da geniş məsələlər qoyur. Fərəhləndirici haldır ki, konfransa nəqliyyatın ekoloji problemlərinin araşdırılması, ətraf mühitə vurulan zərərin azaldılması, nəqliyyatda alternativ enerjiyə keçilməsi və dayanıqlı nəqliyyat ilə bağlı xeyli sayda elmi məqalə daxil olub”, - deyə Ağası Məlikov qeyd edib və konfransın nəqliyyat sahəsində elmi tədqiqatlarının stimullaşdırılmasına töhfə verəcəyinə inandığını söyləyib.
BMU-nun Mühəndislik fakültəsinin dekanı Hüseyn Mirzəyev isə çıxışında bu gün ölkəmizdə həyata keçirilən nəqliyyat, logistika layihələrindən söz açıb. O, 44 günlük Vətən müharibəsindən sonra işğaldan azad olunan ərazilərdə qurulan yeni nəqliyyat infrastukturunun dövlətimizin iqtisadi gücünü və bu sahə üzrə mütəxəssislərimizin olmasını göstərdiyini bildirib. Dekan çıxışında universitetin logistika və nəqliyyat ixtisaslarında təhsil alan tələbələrin həyata keçirdikləri layihələrə də toxunub.
Konfransın plenar iclasında Azərbaycan Yerüstü Nəqliyyat Agentliyinin Avtomobil nəqliyyatı infrastrukturu və ekspertizası departamentinin direktoru Mirhəmid Bağırovun “Şərq-Qərb Nəqliyyat Dəhlizinin Azərbaycan Respublikası hissəsində yük avtomobilləri parklama yerlərinin tikintisi”, Agentliyin Təlim-Tədris Departamentinin direktor müavini, professor Əziz Talıbovun “Azərbaycan Respublikasının ərazisində Logistika mərkəzlərinin optimal yerləşdirilməsi məsələsi”, 29 Eylül Universitetinin Bilişim sistemləri fakültəsinin dosenti Hüsrev Kastacının “Batarya kullanım ömrünün uzatılması için patetntli bir sistem” və Azərbaycan Texniki Universiteti Nəqliyyat və logistika kafedrasının müəllimi Mahir Mustafayevin “Kiçik şəhərlərin mobillik layihələndirilməsi alqoritmi” mövzularında məruzələri dinlənilib.
Çıxışlardan sonra məruzəçilərə sertifikatlar təqdim olunub.
İki gün davam edəcək konfransın seksiyalarında nəqliyyatın aktual problemlərinin geniş müzakirə olunacaq, logistika, nəqliyyat dəhlizlərinin işi, hərəkətin təşkili, nəqliyyatda təhlükəsizlik və risklərin idarə edilməsi, qlobal istiləşmə, alternativ enerjiyə keçid kimi istiqamətlərdə məruzələr dinləniləcək.

Scientific-practical conference on transport system of Azerbaijan being held at BEU
The international scientific-practical conference on "Azerbaijan in the international transport system: goals and perspectives" has started its work under the organization of Baku Engineering University (BEU).
At the event, the National Anthem was first played, and the dear memory of the martyrs was commemorated with a minute of silence.
Speaking at the opening speech at the conference, BEU vice-rector for scientific affairs Agasi Malikov spoke about the undeniable importance of transport in the economic development of the country, in increasing the military power, and in the development of the social life of the population. Emphasizing the large-scale works carried out in the field of transport under the leadership of President Ilham Aliyev, the vice-rector emphasized that the establishment of a modern transport network in the entire territory of Azerbaijan is always in focus. The vice-rector noted that work is being done on the creation of the most modern transport infrastructure in Karabakh and Eastern Zangezur, pointing out that all this is a clear manifestation of the attention of the head of state to the transport sector.
In his speech, A.Malikov talked about the upcoming tasks related to the logistics development of transport, as well as he said that the research of the scientific and practical directions of transport logistics and its development as an important field is a priority.
Reminding that student training in the field of transport logistics has been started at BEU since 2017, the vice-rector touched upon that scientific and practical researches in the field of logistics are conducted at the university, and various events related to the field of transport are held. He mentioned that there is great interest in the second conference dedicated to the transport system at BEU, and that 60 scientific articles from 6 countries, including Azerbaijan, were included in the program of the conference. Agasi Malikov noted, "It is known that the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29) will be held in Baku in November. Environmental protection poses a wide range of issues for transporters. It is encouraging that the conference included a large number of scientific articles related to the investigation of environmental problems of transport, reduction of environmental damage, transition to alternative energy in transport and sustainable transport". He also expressed his belief that the conference will contribute to the stimulation of scientific research in the field of transport.
Huseyn Mirzayev, the dean of the Faculty of Engineering of BEU, spoke about the transport and logistics projects implemented in our country today. He said that the new transport infrastructure built in the territories freed from occupation after the 44-day Patriotic War shows the economic strength of our country and the presence of specialists in this field. In his speech, the dean also touched upon the projects implemented by students studying logistics and transport majors of the university.
At the plenary session of the conference, reports  "Construction of truck parking spaces in the Azerbaijan Republic part of the East-West Transport Corridor" by Mirhamid Bagirov, Director of the Department of Road Transport Infrastructure and Expertise of the Azerbaijan Land Transport Agency, "Optimum of Logistics centers in the territory of the Republic of Azerbaijan placement issue" by Deputy Director of the Agency's Training and Education Department, Professor Aziz Talibov, "A patented system for extending battery life" by 29 Eylul University associate professor of Information Systems Faculty Husrev Kastaj and "Small Cities Mobility Design Algorithm" by Azerbaijan Technical University Transport and Logistics Department teacher Mahir Mustafayev were listened to.
After the speeches, certificates were presented to the speakers.
In the sections of the conference, which will last for two days, the current problems of transport will be widely discussed, reports will be heard in directions such as logistics, work of transport corridors, organization of traffic, safety and risk management in transport, global warming, transition to alternative energy.The international scientific-practical conference on "Azerbaijan in the international transport system: goals and perspectives" has started its work under the organization of Baku Engineering University (BEU).