BMU-da Azərbaycan Gəncləri Gününə həsr olunan tədbir keçirilib
Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) Abşeron Rayon İcra Hakimiyyəti, Abşeron-Xızı Regional Gənclər və İdman İdarəsinin birgə təşkilatçılığı ilə 2 Fevral-Azərbaycan Gəncləri Gününə həsr olunan tədbir keçirilib.
“Azərbaycan gəncliyi etibarlı gələcəyimizdir” adlı tədbirdə əvvəlcə şəhidlərimizin əziz xatirəsi birdəqiqəlik sükutla yad olunub, ardınca Dövlət Himni səsləndirilib.
BMU-nun beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru Ətrabə Gül tədbirdə çıxış edərək Gənclər Gününün təsis tarixinin Ümummilli Lider Heydər Əliyevin adı ilə bağlı olduğunu bildirib, bunu gənclərə göstərilən böyük diqqət və onların cəmiyyətdəki roluna verilən yüksək qiymət adlandırıb. Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilən dövlət gənclər siyasətinin Azərbaycan gəncliyinin gələcək inkişafında dərin izlər buraxdığını deyən prorektor gənclərlə bağlı aparılan işin, xüsusilə onların enerji və imkanlarının milli maraqlarımızın müdafiəsi üçün səfərbər edilməsinin ən böyük nəticəsinin 44 günlük Vətən müharibəsindəki möhtəşəm Zəfərimiz olduğunu vurğulayıb. Ətrabə Gül dövlətin gənclərlə bağlı həyata keçirdiyi dövlət proqramlarından, onların təhsili, sosial müdafiəsi ilə bağlı görülən işlərdən bəhs edib. Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın rəhbərlik etdiyi Heydər Əliyev Fondu tərəfindən gənclərin istedad və bacarıqlarının üzə çıxarılması istiqamətində mühüm layihələr gerçəkləşdirildiyini nəzərə çatdıran prorektor bu layihələrin yetişməkdə olan nəslin gələcəyinin etibarlı təminatı olduğunu vurğulayıb.
Sonra çıxış edən YAP Abşeron rayon təşkilatının sədri Abbas Əliyev bu gün ölkəmizdə bütün sahələrdə gənclərin aktiv rol oynamasının gənclər siyasətinin uğurla reallaşdırıldığının bariz örnəyi olduğunu önə çəkib. Eyni zamanda, gənclər siyasətində milli və dövlətçilik maraqlarının prioritet olmasının Vətən müharibəsində həlledici rol oynadığını bildirib. Azərbaycan gənclərinin azad, sabitlik hökm sürən, özünə güvənən ölkədə yaşadığını sözlərinə əlavə edən Abbas Əliyev müasir gəncliyin qarşısında duran əsas vəzifələrə toxunub.
Tədbirdə Abşeron Rayon İcra Hakimiyyəti başçısının müavini Gülnar Rəhimova, Abşeron-Xızı Regional Gənclər İdman İdarəsinin rəisi Telman Kərimov və BMU Tələbə Həmkarlar İttifaqının sədri Ləman Şərifova çıxış edərək ölkəmizdə müvəffəqiyyətlə həyata keçirilən gənclər siyasətindən və əldə olunan uğurlardan söz açıblar.

Baku Engineering University (BEU) has hosted an event dedicated to February 2 - Azerbaijan Youth Day jointly organized by the Absheron District Executive Power and Absheron-Khizi Regional Youth and Sports Department.
At the event titled “Azerbaijani Youth is Our Reliable Future”, the dear memory of our martyrs was first commemorated with a minute of silence, followed by the National Anthem.
Speaking at the event, BEU Vice-Rector for International Relations Atraba Gul noted that the founding history of Youth Day is connected with the name of the National Leader Heydar Aliyev, calling it the great attention paid to youth and the high appreciation given to their role in society. Stating that the state youth policy successfully continued by President Ilham Aliyev has left deep marks on the future development of Azerbaijani youth, the Vice-Rector emphasized that the greatest result of the work carried out on youth, especially the mobilization of their energy and capabilities for the defense of our national interests, is our magnificent Victory in the 44-day Patriotic War. Atraba Gul spoke about the state programs implemented by the state for youth, their education, and social protection. Noting that the Heydar Aliyev Foundation, headed by the First Vice-President of Azerbaijan Mehriban Aliyeva, is implementing important projects aimed at revealing the talents and skills of young people, the vice-rector emphasized that these projects are a reliable guarantee of the future of the growing generation.
Later, the chairman of NAP Absheron regional organization Abbas Aliyev highlighted that the active role of young people in all areas in our country today is a clear example of the successful implementation of youth policy. Moreover, he noted that the priority of national and state interests in youth policy played a decisive role in the Patriotic War. Adding that Azerbaijani youth live in a free, stable, and self-confident country, Abbas Aliyev touched upon the main tasks facing modern youth.
At the event, Deputy Head of the Absheron Regional Executive Power Gulnar Rahimova, Head of the Absheron-Khizi Regional Youth and Sports Department Telman Karimov, and Chairman of the BEU Student Trade Union Laman Sharifova spoke about the successfully implemented youth policy in our country and the achievements.
Afterwards, honorary certificates were presented to young people who distinguished themselves in education and social life.