Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) 31 Dekabr-Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Gününə həsr edilmiş “Azerbaijani Solidarity Fest” adlı ingilis dilində maarifləndirici tədbir keçirilib.
Xarici dillər kafedrası və Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsi (THİK) nəzdində fəaliyyət göstərən “English Zone” klubunun birgə təşkil etdiyi tədbirdə əvvəlcə torpaqlarımızın azadlığı uğrunda canından keçən şəhidlərimizin və “Azərbaycan Hava Yolları”na məxsus təyyarənin Aktau şəhəri yaxınlığında qəzaya uğraması nəticəsində həlak olanların xatirəsi birdəqiqəlik sükutla anılıb.
Sonra adıçəkilən kafedranın müdiri dosent Nərminə Əliyeva, layihənin rəhbəri, kafedranın baş müəllimi Sevda Hüseynova və klubun sədri Mirhüseyn Əliyev çıxış ediblər. Çıxışlarda bildirilib ki, layihə Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Gününün tarixi əhəmiyyəti, Azərbaycan xalqının milli-mənəvi dəyərləri, mədəniyyəti barədə BMU-da təhsil alan yerli və əcnəbi tələbələrin məlumatlılığının artırılması məqsədini daşıyır. Çıxışlar zamanı, həmçinin Azərbaycan xalqının birlik və həmrəyliyində Ulu Öndər Heydər Əliyevin tarixi xidmətləri, uğurlu siyasəti xüsusilə vurğulanıb.
Tədbir Almaniya, Türkiyə, Çexiya, Belçika, Nigeriya, Pakistan və s. ölkələrdə yaşayan, təhsil alan soydaşlarımızın təbriki, eləcə də ingilis dilində həmrəyliyə aid “Guess the landmark” və “Q&A” adlı müsabiqələrlə davam edib. Əcnəbi tələbələrin bu müsabiqələrdə aktiv iştirakları böyük rəğbətlə qarşılanıb.

An educational event called “Azerbaijani Solidarity Fest” and dedicated to December 31 - World Azerbaijanis Solidarity Day has been held in English at Baku Engineering University (BEU).
At the event, jointly organized by the Department of Foreign Languages ​​and the “English Zone” club operating under the Student Trade Union Committee (STUC), a minute of silence was observed in memory of our martyrs who gave their lives for the freedom of our lands and those who died as a result of the crash of an “Azerbaijan Airlines” plane near the city of Aktau.
Later, the head of the aforementioned department, Associate Professor Narmina Aliyeva, the head of the project, the senior lecturer of the department Sevda Huseynova, and the chairman of the club Mirhuseyn Aliyev made speeches. It was stated in the speeches that the project aims to raise awareness of local and foreign students studying at BEU about the historical significance of the World Azerbaijanis Solidarity Day, the national-spiritual values, and culture of the Azerbaijani people. During the speeches, the historical services and successful policy of the Great Leader Heydar Aliyev in the unity and solidarity of the Azerbaijani people were especially emphasized.
The event continued with congratulations from our compatriots living and studying in Germany, Turkey, the Czech Republic, Belgium, Nigeria, Pakistan, as well as competitions in English on solidarity called “Guess the landmark” and “Q&A”. The active participation of foreign students in these competitions was met with great enthusiasm.