Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) institusional akkreditasiyadan keçirilməsi prosesinə hazırlıq vəziyyəti müzakirə edilib.
Bu məqsədlə təşkil olunan ilk iclasda BMU-nun rektoru, professor Havar Məmmədov Təhsildə Keyfiyyət Təminatı Agentliyi (TKTA) tərəfindən yaradılacaq Akkreditasiya Komissiyası tərəfindən cari ilin sentyabr ayında ali təhsil ocağının institusional akkreditasiyadan keçirilməsinin nəzərdə tutulduğunu vurğulayıb. Təhsil müəssisəsinin fəaliyyətinin dövlət təhsil standartlarına və digər normativ hüquqi aktların tələblərinə uyğunluğunun yoxlanılması məqsədilə aparılan və növbəti müddətə fəaliyyət üçün hüquqi təminat yaradan akkreditasiya prosesinin zəruriliyi, eləcə də əhəmiyyətinə diqqət çəkən rektor, ümumilikdə təhsilin keyfiyyətinin yüksəldilməsinə xidmət edən prosedurun bir çox digər üstünlüklər qazandırdığını söyləyib. Havar Məmmədov əlavə edib ki, akkreditasiya, eyni zamanda təhsil standartlarının Avropa təhsil sisteminə uyğunluğunun təmin olunması, beynəlxalq nüfuzun yüksəldilməsi, beynəlmiləlləşmə, inteqrasiya, xarici tələbələrin qəbulu, xarici ölkələrdə diplomların tanınması və s. bu kimi müsbət tərəfləri ilə seçilir.
Çıxışında prosesin ali təhsil müəssisələri qarşısında bir sıra tələblərin yerinə yetirilməsi öhdəlikləri də qoyduğunu deyən rektor bu tələblərin düzgün həyata keçirilməməsinin yarada biləcəyi problemlərə toxunub.
Sonra BMU-nun tədris işləri üzrə prorektoru, professor Həmzağa Orucov prosedur üzrə tələb olunan mərhələləri izah edib, BMU daxilindəki Akkreditasiya Komissiyasının səmərəli fəaliyyəti yönündə atılacaq addımlarla bağlı zəruri informasiyaları bölüşüb.
Universitetin Keyfiyyətin təminatı şöbəsinin müdiri Sevil İmanova isə akkreditasiya prosesinə hazırlıqla bağlı ali təhsil müəssisəsi tərəfindən indiyə qədər həyata keçirilən işləri, həmçinin TKTA ilə birgə təşkil olunan müvafiq təlimlərdə müzakirə olunan məsələləri nəzərə çatdırıb. Strateji inkişaf, keyfiyyət təminatı, təlim və tədris, elmi-tədqiqat, idarəetmə sistemi, infrastruktur, beynəlmiləlləşmə kimi istiqamətlər üzrə meyarlar haqda məlumat verən şöbə müdiri “Təhsil müəssisələrinin akkreditasiyası Qaydaları”nın müvafiq müddəalarına uyğun olaraq, təhsil müəssisəsinin Özünütəhlil Hesabatının hazırlanması öhdəliyi üzrə görüləcək tədbirləri də vurğulayıb.
Müzakirələrlə davam edən iclasın sonunda rektor Havar Məmmədov akkreditasiya prosesinə uyğun olaraq, universitetin üzərinə düşən tələb və öhdəliklərin icrasının sürətləndirilməsi ilə bağlı struktur bölmələrin rəhbərlərinə müvafiq tapşırıqlarını verib.

The state of preparation for the process of institutional accreditation of Baku Engineering University (BEU) has been discussed.
In the first meeting organized for this purpose, the Rector of BEU, Professor Havar Mammadov emphasized that the Accreditation Commission to be established by the Education Quality Assurance Agency (EQAA) was expected to carry out institutional accreditation of the higher education institution in September of this year. Drawing attention to the necessity and importance of the accreditation process, which was carried out to verify the compliance of the educational institution's activity with the state educational standards and the requirements of other normative legal acts and created a legal guarantee for the next period of activity, the Rector noted that the procedure, which served to improve the quality of education in general, brought many other advantages. Havar Mammadov added that accreditation was distinguished by such positive aspects as ensuring the compliance of educational standards with the European education system, increasing international reputation, internationalization, integration, admission of foreign students, recognition of diplomas in foreign countries, and etc.
Emphasizing that the process imposed obligations on higher education institutions to fulfill a number of requirements, the Rector also touched upon the problems that might arise if these requirements were not properly implemented.
Later, the Vice-Rector for Academic Affairs of BEU, professor Hamzagha Orujov explained the required stages of the procedure and shared the necessary information about the steps to be taken in the direction of the effective activity of the Accreditation Commission within BEU.
Sevil Imanova, Head of the BEU Quality Assurance Department, brought into consideration the work carried out by the higher educational institution in connection with the preparation for the accreditation process, as well as the issues discussed in the relevant trainings organized jointly with EQAA. Providing information on the criteria for such directions as strategic development, quality assurance, training and education, scientific research, management system, infrastructure, internationalization, the Head of the Department also emphasized the measures to be taken on the obligation to prepare the Self-Assessment Report of the educational institution in accordance with the relevant provisions of the "Regulations of Accreditation of Educational Institutions.
At the end of the meeting, the Rector Havar Mammadov gave the relevant tasks to the heads of the structural units to accelerate the implementation of the demands and obligations of the university in accordance with the accreditation process.