Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) İnnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentiyinin dəstəyi ilə “Akademik sahibkarlıq əsaslı startap və inkubasiya proqramı” (ASSİP) layihəsinin icrasına başlanılıb.
“BEU Technopark” və “Yeni Fikir” MMC tərəfindən icra olunan layihə akademik fəaliyyət göstərənlərin sahibkarlıq bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi yolu ilə innovasiya ekosisteminə müəllim-mentorların hazırlanması, ekosistemə inteqrasiyası, habelə onların iştirakları ilə bazara yeni startapların qazandırılmasını təmin etmək məqsədlərini daşıyır.
Akademik sahibkar fəaliyyət göstərdiyi universitetin məlumat və resurslarını effektiv istifadə edərək yeni məhsul və ya xidmət, eləcə də innovativ texnologiyalar formalaşdıran şəxsdir.
ASSİP çərçivəsində cari və növbəti il ərzində təlimçi hazırlığı - TOT, hakaton və inkubasiya proqramlarının keçirilməsi nəzərdə tutulub. Növbəti il gerçəkləşdiriləcək təlimçi hazırlığı proqramında BMU ilə yanaşı, digər universitetlərin də müəllimləri iştirak edə biləcəklər. Hazırda isə BMU-nun 30-dan çox müəlliminin iştirak etdiyi TOT proqramı icra olunur. Proqram çərçivəsində Türkiyənin bu sahə üzrə mütəxəssisləri və yerli peşəkarlar tərəfindən təlimlər təşkil edilir.

Implementation of new project related to academic entrepreneurship starts at BEU
The implementation of the "Academic entrepreneurship-based start-up and incubation program" (ASSIP) project has started at Baku Engineering University (BEU) with the support of the Innovation and Digital Development Agency.
The project implemented by "BEU Technopark" and "New Idea" LLC has the goals of training teachers-mentors for the innovation ecosystem by developing the entrepreneurial skills of academics, integrating them into the ecosystem, as well as ensuring that new startups are brought to the market with their participation.
An academic entrepreneur is a person who forms a new product or service, as well as innovative technologies, effectively using the information and resources of the university where he operates.
It is planned to hold trainer training - TOT, hackathon and incubation programs within the framework of ASSİP. In addition to BMU, teachers from other universities will be able to participate in the trainer training program to be held next year. At present, the TOT program is being implemented in which more than 30 teachers of BEU participate. Within the framework of the program, trainings are organized by experts of Türkiye in this field and local professionals,