BMU-da ACCA-in nümayəndələri ilə görüş keçirilib
Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) ACCA (İmtiyazlı Sertifikatlaşdırılmış Mühasiblər Assosiasiyası) Türkiyə Regional Mərkəzinin rəhbəri Filiz Demiröz, Türkiyə Regional Mərkəzinin Bazarın İnkişafı və Genişləndirilməsi üzrə meneceri Ülgen Kıymık Coşkun ilə görüş keçirilib. ACCA-i ilə əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi, əlaqələrin yeni müstəvidə qurulması, Assosiasiyanın fəaliyyət istiqamətləri üzrə məlumatlandırma məqsədilə təşkil olunan görüşdə BMU-nun İqtisadiyyat fakültəsinin müəllim heyəti, universitetin Maliyyə şöbəsinin əməkdaşları, eləcə də Dövlət İmtahan Mərkəzinin (DİM) nümayəndəsi iştirak edib.
Əvvəlcə qonaqlar BMU-nun yaranma tarixi, fəaliyyəti, həmçinin universitetin tələbə və məzunları üçün yaradılan üstünlük və imkanlar haqda ətraflı məlumatlandırılıb. Məzunların işlə təmin edilməsi üçün özəl və dövlət qurumları ilə qurulan əməkdaşlıq, eyni zamanda onların dünyanın tanınmış universitetlərində təhsillərini davam etdirməklə yanaşı, nüfuzlu şirkətlərdə çalışması yönündə atılan addımlar və s. bu kimi istiqamətlər üzrə BMU-da aparılan işlərdən də söz açılıb.
Sonra geniş təqdimatla çıxış edən Filiz Demiröz Assosiasiyanın yaranma tarixi haqda məlumat verib. Qeyd edib ki, dünyanın ən böyük mühasibat təşkilatı olan ACCA 179 ölkədə 227 min üzvü birləşdirir, qurumun sertifikat, eləcə də diplomları beynəlxalq şirkətlər tərəfindən tanınır və qəbul edilir.
ACCA kvalifikasiyası ilə bağı danışan Filiz Demiröz bildlrib ki, bu standartlar maliyyə, mühasibat uçotu və audit sahələri üzrə beynəlxalq əmək bazarının tələblərini özündə əks etdirir, həmçinin peşəkar bilik, bacarıqları formalaşdırır.
Ülgen Kıymık Coşkun isə Assosiasiyaya akkreditasiya prosedurları, ACCA-inin resurslarına çıxış, texniki imkanlar və s. haqda danışıb.
Görüşdə DİM və ACCA arasında əməkdaşlığın gücləndirilməsi və ali təhsil müəssisələri ilə qurulan yeni əməkdaşlıq əlaqələrinin faydalı olacağı qeyd edilib. Nəzərə çatdırılıb ki, BMU-da mühasibat uçotunun tədrisi ACCA-in tədris proqramına tam uyğunlaşdırılıb və tədris olunan dərs, imtahan sualları bu qurumun tələblərinə cavab verir. Ali təhsil ocağının bir çox tələbələri və məzunları ACCA üzvüdür və onların arasında qurumun imtahan sessiyalarında dünya, həmçinin Azərbaycan üzrə ilk yerləri tutanlar var.
Daha sonra görüş iştirakçıları rəy və təkliflərini səsləndiriblər, tərəflər arasında qarşılıqlı maraq doğuran mövzular ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Görüşün sonunda qonaqlar BMU-nun Mexanika mühəndisliyi fakültəsinin laboratoriyaları ilə tanış olublar.

Baku Engineering University (BEU) has hosted a meeting with Filiz Demiroz, head of the ACCA (The Association of Chartered Certified Accountants) Turkey Cluster, and Ulgen Kiymik Coskun, Market Development and Expansion Manager of Turkey Cluster. The meeting, organized to develop cooperation with ACCA, establish relations on a new level, inform about the activities of the Association, was attended by the academic staff of the Faculty of Economics and of BEU, employees of the Finance Department of the University, as well as a representative of the State Examination Center (SEC).
First, the guests were informed in detail about the history of BMU, its activities, as well as the advantages and opportunities created for students and graduates of the university. The work carried out at BEU in such areas, including the cooperation with private and public institutions for the employment of graduates, the steps taken to continue their education in world-renowned universities, to work in prestigious companies was discussed.
Later, Filiz Demiroz delivered a presentation on the history of the Association. She noted that ACCA, the world's largest accounting organization, had 227,000 members in 179 countries, and its certificates and diplomas were recognized and accepted by international companies.
Speaking about the ACCA qualification, Filiz Demiroz emphasized that these standards reflected the requirements of the international labor market in the fields of finance, accounting and auditing, as well as formed professional knowledge and skills.
Ulgen Kıymık Coşkun provided information about Association accreditation procedures, access to ACCA resources, technical capabilities.
The meeting also pointed out that strengthening the cooperation between SEC and ACCA, new cooperations with higher education institutions would be useful. It was noted that the teaching of accounting at BEU was fully in line with the ACCA curriculum, and the lessons and exam questions met the requirements of this institution. Many students and graduates of the University were members of ACCA, and among them are first place winners in the exam sessions of the organization in the world, as well as in Azerbaijan.
Afterwards, the meeting participants voiced their opinions and proposals, and the sides exchanged views on topics of mutual interest.
At the end of the meeting, the guests got acquainted with the laboratories of the Faculty of Mechanical Engineering of BEU.