Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) 27 Sentyabr-Anım Günü ilə əlaqədar müəllim və tələbələrin iştirakı ilə dəyirmi masa keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Ümumi fənlər kafedrasının müdiri Hümeyrə Mustafayeva 27 sentyabr tarixinin Azərbaycanın müasir tarixinə həm qəhrəmanlıq, həm də şəhidlərimizin xatirəsinə ehtiram günü kimi daxil olduğunu deyib. O, şəhidlərimizin unudulmaz igidliklərindən danışaraq vurğulayıb ki, onların fədakarlığı sayəsində torpaqlarımız işğaldan azad olunub, dövlətimizin ərazi bütövlüyü və suverenliyi bərpa edilib. H.Mustafayeva gənc nəslin hər zaman vətənpərvərlik ruhunda tərbiyə olunması, milli-mənəvi dəyərlərə bağlılığının dövlətimizin gələcək inkişafı üçün mühüm əhəmiyyət daşıdığını diqqətə çatdırıb.
Dəyirmi masada BMU-nun “Elektrik və elektronika mühəndisliyi” ixtisasının II kurs tələbəsi Turqay Məmmədov Qarabağ konfliktinin yaranması, Vətən müharibəsinin başlanması ilə bağlı hazırladığı videolayihəni təqdim edib. Layihədə müharibəyə aparan yol, ordumuzun gücü sayəsində Ermənistanın yaratdığı miflərin dağıdılması, hərbi əməliyyatların xronikası, torpaqlar üçün canını fəda edən şəhid və qazilərin qəhrəmanlığı nəticəsində qazanılan şanlı Qələbədən geniş bəhs olunub.
Daha sonra kafedranın professoru, tarix üzrə elmlər doktoru Şikar Qasımov, dosentləri Xaqan Balayev, Rabil Mehtiyev, baş müəllimlər Elnur Nəciyev, Yalçın Zeynalov və müəllim Ramiz Nəcəfli çıxış ediblər. Çıxışlarda Ulu Öndər Heydər Əliyevin ölkəyə rəhbərliyi dövründən milli ordu quruculuğunda atılan prinsipial addımlar önə çəkilib, ölkəmizin hərbi potensialının gücləndirilməsində Prezident İlham Əliyevin həyata keçirdiyi mühüm işlər vurğulanıb. Bildirilib ki, bütün bunların nəticəsi olaraq, Azərbaycan 44 günlük Vətən müharibəsində düşməni torpaqlarımızdan qovub çıxarmağı bacardı və lokal antiterror əməliyyatları ilə ölkəmizin ərazi bütövlüyü, suverenliyi tam bərpa edildi.
Sonda BMU-nun Mühəndislik fakültəsinin II kurs tələbəsi Nicat Həsənli şəhidlərə həsr etdiyi bədii parçanı səsləndirib, şəhidlik zirvəsinin aliliyi haqqında hiss və duyğularını bölüşüb.

Round Table at BEU on the Occasion of September 27 - Remembrance Day
A round table was held at Baku Engineering University (BEU) on the occasion of September 27 - Remembrance Day with the participation of faculty and students.
Opening the event with an introductory speech, Head of the General Subjects Department Humeyra Mustafayeva said that September 27 has entered Azerbaijan's modern history as a day of both heroism and respect for the memory of our martyrs. Speaking about the unforgettable courage of our martyrs, she emphasized that thanks to their sacrifice, our lands were liberated from occupation, and our state's territorial integrity and sovereignty were restored. H. Mustafayeva brought to attention that the constant education of the young generation in the spirit of patriotism and their adherence to national and moral values is of great importance for the future development of our state.
During the round table, Turgay Mammadov, a second-year student of BEU's "Electrical and Electronics Engineering" specialty, presented a video project he prepared about the emergence of the Karabakh conflict and the beginning of the Patriotic War. The project extensively covered the path leading to the war, the destruction of myths created by Armenia through the power of our army, the chronicle of military operations, and the glorious Victory achieved as a result of the heroism of martyrs and veterans who sacrificed their lives for the lands.
Subsequently, the department's professor, Doctor of Historical Sciences Shikar Gasimov, associate professors Khagan Balayev and Rabil Mehtiyev, senior lecturers Elnur Najiyev and Yalchin Zeynalov, and lecturer Ramiz Nacafli made speeches. The speeches highlighted the principled steps taken in national army building during the Great Leader Heydar Aliyev's leadership of the country, and emphasized the important work carried out by President Ilham Aliyev in strengthening our country's military potential. It was stated that as a result of all this, Azerbaijan was able to drive the enemy out of our lands in the 44-day Patriotic War, and the territorial integrity and sovereignty of our country were fully restored through local anti-terror operations.
At the end, Nijat Hasanli, a second-year student of BEU's Faculty of Engineering, recited an artistic piece dedicated to the martyrs and shared his feelings and emotions about the sublimity of martyrdom.