Bakı Mühəndislik Universiteti (BMU) və Kanadanın Ryerson Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə 13-cü Beynəlxalq Termal Mühəndislik konfransı (23-25 may) öz işini bölmə iclaslarında davam etdirir.
“Mühəndislik təhsilində innovasiyalar”, “Enerjinin idarə olunması, enerji sistemləri, kompüterləşdirmə xüsusiyyətlərinin üstünlükləri, tullantıların idarə olunması və utilizasiyası”, “Maye axınlarda və istilik transferində riyazi metodlar”, “Ərimə və bərkimə” və “Virtual sessiya” adlı bölmə iclaslarında yerli və əcnəbi alimlərin elmi məruzələri dinlənilib və geniş müzakirələr aparılıb.
Qeyd edək ki, mayın 23-də müxtəlif xarici ölkələrdən 70 nəfər mütəxəssisin və nüfuzlu elm adamlarının qatıldığı konfransın açılış mərasimi keçirilib (https://bit.ly/3lDbMAQ).
İndiyə qədər ayr-ayrı ölkələrdə “13-cü Beynəlxalq Termal Mühəndislik konfransı: nəzəriyyə və tətbiq” adı altında təşkil olunan konfrans Azərbaycanda ilk dəfədir təşkil olunur. Vurğulamaq yerinə düşər ki, Fransanın Lorraine Universitetinin keçirdiyi “Materiallar və enerji konfransı”nın (http://www.icome.ecam-epmi.fr/) iştirakçıları da BMU-da təşkil edilən konfransa qatılıb.

The 13th International Conference on Thermal Engineering (May 23-25), co-organized by Baku Engineering University (BEU) and Ryerson University of Canada, continues its work in section meeting.
Reports of foreign scientists were heard and extensive discussions were held in section meetings entitled Innovations in Engineering Education, Energy Management and Energy systems, Advances in Computational Characterization, Waste Management and Waste Disposal, Numerical Methods in Fluid Flow and Heat Transfer, Melting and Solidification, Virtual session.
Of note, the opening ceremony of the conference was held on May 23 with the participation of 70 experts and leading scientists from different foreign countries (https://bit.ly/3lDbMAQ).
The 13th International Thermal Engineering Conference: Theory and Practice, organized in different countries, has been held in Azerbaijan for the first time. It should be noted that the participants of the "Conference of Materials and Energy" (http://www.icome.ecam-epmi.fr/), held by the University of Lorraine, France, also attended the conference, organized at BEU.