BMU Çin universitetləri ilə əməkdaşlıq dairəsini genişləndirir
Bakı Mühəndislik Universiteti (BMU) ilə Çin Xalq Respublikasının Shandong Texnologiya Universiteti arasında onlayn formatda tanışlıq və əməkdaşlıq görüşü keçirilib.
Hər iki universitetin rəhbər heyətinin qatıldığı görüş zamanı tərəflər arasında qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb, gələcək akademik və elmi əməkdaşlıq imkanları dəyərləndirilib. Xüsusilə BMU-da Çin Mərkəzi, Shandong Texnologiya Universitetində isə Azərbaycan Mərkəzinin yaradılması təşəbbüsü irəli sürülüb. Həmçinin mühəndislik və informasiya texnologiyaları sahələrini əhatə edən müvafiq ixtisaslar üzrə ikili diplom proqramının həyata keçirilməsi imkanları müzakirə olunub.
Görüşün sonunda universitetlər arasında əməkdaşlığa dair memorandumun imzalanması barədə ilkin razılıq əldə edilib.
Məlumat üçün bildirək ki, BMU 2025-2026-cı tədris ilindən Çinin daha bir nüfuzlu ali təhsil ocağı-Pekin Kimya Texnologiya Universiteti ilə Kimya, Kompüter və Mexanika mühəndislikləri ixtisasları üzrə ikili diplom proqramının icrasına başlayır.  Bu, Azərbaycan və Çin universitetləri arasında bakalavriat səviyyəsində həyata keçiriləcək ilk ikili diplom proqramıdır.

BEU expands cooperation with Chinese universities
An online meeting of acquaintance and cooperation has been held between Baku Engineering University (BEU) and Shandong University of Technology of the People's Republic of China.
During the meeting, which was attended by the management of both universities, the parties exchanged views on issues of mutual interest and assessed the opportunities for future academic and scientific cooperation. In particular, the initiative to establish a China Center at BEU and an Azerbaijan Center at Shandong University of Technology was put forward. The possibilities of implementing a dual degree program in relevant specialties covering the fields of engineering and information technology were also discussed.
At the end of the meeting, a preliminary agreement was reached on signing a memorandum of cooperation between the universities.
Of note, BEU will begin implementing a dual degree program in Chemical, Computer and Mechanical Engineering with another prestigious Chinese higher education institution, Beijing University of Chemical Technology, from the 2025-2026 academic year. This is the first dual degree program to be implemented at the undergraduate level between Azerbaijani and Chinese universities.