BMU Astanada keçirilən beynəlxalq forumda təmsil olunub
Qazaxıstanın paytaxtı Astana şəhərində VIII Mərkəzi Asiya Beynəlxalq Təhsil Keyfiyyətinin Təminatı Forumu keçirilib.
Müstəqil Akkreditasiya və Reytinq Agentliyi (IAAR) tərəfindən təşkil olunan  forum hər il dünyanın müxtəlif ölkələrinin  elm və təhsil xadimlərini bir araya gətirır.
Azərbaycandan Təhsildə Keyfiyyət Təminatı Agentliyi, Dövlət İmtahan Mərkəzi və bir sıra universitetlərin nümayəndələrinin qatıldığı forumda Bakı Mühəndislik Universitetini (BMU) Strategiya və Keyfiyyət İdarəetmə Mərkəzinin direktoru Sevil İmanova təmsil edib.
Avropa Ali Təhsildə Keyfiyyət Təminatı Assosiasiyasının prezidenti Duqlas Bləkstok, Avropa Keyfiyyət Təminatı Qeydiyyatının prezidenti Stefan Louvik, Qazaxıstanın səhiyyə naziri Akmaral Alnazarova, nazir müavini Darxan Əhməd-Zaki, habelə bir sıra dövlət və sənaye qurumlarının rəhbərləri forumun açılışında iştirak ediblər.
Forumda təhsilin keyfiyyətinin artırılması, ali təhsil müəssisələrinin informasiya mühitində strateji inkişafı məsələləri geniş müzakirə edilib. Habelə ali təhsilin beynəlmiləlləşməsini diqqət mərkəzində saxlayan forumda universitetlərin birgə proqramlar vasitəsilə daha keyfiyyətli təhsil təklif etməsinin və tərəfdaşlıq əlaqələrini genişləndirməsinin vacibliyi diqqətə çatdırılıb. Müzakirələr zamanı, həmçinin süni intellektin təhsildə tətbiqinə geniş toxunulub, bu texnologiyanın potensialı, gələcəkdə təhsil prosesinə verəcəyi töhfələr və praktiki üstünlükləri barədə maraqlı çıxışlar dinlənilib. Xüsusilə, simulyasiya texnologiyalarının tibb təhsili sahəsində tətbiqi, kadr hazırlığının gücləndirilməsinə yönəlmiş addımlar geniş müzakirə olunub.
Sonda Mərkəzi Asiya və Avropa ölkələri arasında təhsil sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi, təhsilin keyfiyyətinin təminatı mexanizmlərinin təkmilləşdirilməsi istiqamətində gələcək addımlarla bağlı  konkret mövqe ortaya qoyulub.

The 8th Central Asia International Education Quality Assurance Forum has been held in Astana, the capital of Kazakhstan.
The forum, organized by the Independent Accreditation and Rating Agency (IAAR), brings together scientific and educational figures from different countries of the world every year.
Sevil Imanova, Director of Strategy and Quality Management Center of Baku Engineering University (BEU) represented Baku Engineering University (BEU) at the forum attended by the representatives of the Agency for Quality Assurance in Education, the State Examination Center and a number of universities.
Douglas Blackstock, President of the European Association for Quality Assurance in Higher Education, Stefan Lowik, President of the European Quality Assurance Registry, Akmaral Alnazarova, Minister of Health of Kazakhstan, Darkhan Ahmad-Zaki, Deputy Minister, as well as heads of a number of state and industrial institutions participated in the opening of the forum.
Issues of increasing the quality of education, strategic development of higher education institutions in the information environment were widely discussed at the forum. Moreover, the importance of universities to offer higher quality education through joint programs and to expand partnership relations was brought to the attention of the forum, which focuses on the internationalization of higher education. During the discussions, the application of artificial intelligence in education was widely touched upon, and interesting speeches were heard about the potential of this technology, its contributions to the educational process in the future, and its practical advantages. In particular, the application of simulation technologies in the field of medical education, steps aimed at strengthening personnel training were widely discussed.
At the end, a specific position was revealed regarding the future steps in the direction of expanding cooperation in the field of education between Central Asian and European countries, improving mechanisms for ensuring the quality of education.