Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) "İnformasiya texnologiyaları” ixtisasından məzun olan Səidə Ərəbova 98.94 balla 2025-ci il üzrə ali məktəbin birincisidir.
Bakının Xəzər rayonu Mərdəkan qəsəbəsi Süleyman Rüstəm adına Xarici Dillər Təmayüllü Gimnaziyanı müvəffəqiyyətlə bitirən Səidə Ərəbovanın ilk ali təhsil yolu Azərbaycan Tibb Universitetindən (ATU) başlayıb. 2013-cü ildə Dövlət İmtahan Mərkəzinin ali təhsil müəssisələrinə keçirdiyi qəbul imtahanlarında 635 bal toplayaraq ATU-nun “Müalicə işi” ixtisasına ödənişli əsaslarla qəbul olub. 2019-cu ildə həmin universiteti uğurla başa vurub, lakin informasiya texnologiyalarının sürətlə inkişaf etməsi, həyatımızın ayrılmaz bir parçasına çevrilməsi onda innovativ sahələrə güclü maraq oyadıb və dövlətimizin verdiyi imkanlardan yararlanaraq ikinci ali təhsil almaq qərarına gəlib. Bu dəfə I ixtisas qrupuna müstəqil şəkildə hazırlaşaraq 2021-ci ildə keçirilən imtahanlarda 541.8 bal toplayıb və BMU-nun “İnformasiya texnologiyaları” ixtisasına qəbul olub.
BMU-nun tələbəyə yanaşması, müasir və keyfiyyətli təhsil imkanları, elmi-pedaqoji heyətinin peşəkarlığından məmnun qalan Səidə Ərəbova belə bir mühitdə dərslərinə həvəslə çalışıb və universitet birincisi kimi məzun olmağı bacarıb.
O, təhsil aldığı dövrdə yüksək fəallığı və bir sıra uğurları ilə seçilib. Belə ki, İnnovasiyalar mərkəzi, “Bilişim Vadisi Bakı” və “Saha Robotics”in təşkil etdiyi RoboCode robotik kodlama düşərgəsində iştirak edib. Sonra “Azərbaycan 2030 və dayanıqlı inkişaf' tələbə müsabiqəsinə qatılıb. Girls Code platformasının təşkil etdiyi təqaüd proqramının qalibi olub və tam təqaüdlə Data Science təhsili alıb. Əlavə olaraq İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi, StrategEast və Oracle-ın təşkil etdiyi Digital Level Up proqramının Data Science modulu üzrə iştirakçısı olub. Oracle-ın Data Science professional sertifikatını əldə edib. Eləcə də Pasha Hub-un təşkil etdiyi Future Shapers proqramının finalçısı olub. Keçən ay AIAcademy-də Aİ engineer kursu üçün tam təqaüd qazanıb. Karyerasını süni intellekt sahəsində qurmağı planlaşdıran BMU birincisi hazırda nüfuzlu özəl şirkətdə süni intellekt üzrə təcrübə keçir.
Səidə Ərəbova təhsilindəki uğurlarında əvəzsiz rolu olan obyektiv, qayğıkeş müəllimlərinə, heç zaman dəstəyini ondan əsirgəməyən ailəsinə minnətdarlıq edir və karyera yolunun uğurlu başlayacağına, suverenliyi tam təmin edilmiş qalib dövlətimizə faydalı olacağına dərindən inanır.

Valedictorian of Baku Engineering University for 2025
Saida Arabova, who graduated from the Baku Engineering University (BEU) with the "Information Technologies" specialty, is the valedictorian in the higher education system in 2025 with a score of 98.94.
Saida Arabova, who successfully graduated from the  Foreign language bias gymnasium named after Suleyman Rustam in Mardakan settlement, Khazar district of Baku, began her first higher education path at Azerbaijan Medical University (AMU). In 2013, she scored 635 points in the entrance exams held by the State Examination Center for higher education institutions and was admitted to the "Medical Work" specialty at AMU on a paid basis. She successfully graduated from that university in 2019, but the rapid development of information technologies and their becoming an integral part of our lives aroused a strong interest in innovative fields in her and, taking advantage of the opportunities provided by our state, she decided to get a second higher education. Thus, she independently prepared for the I specialty group and scored 541.8 points in the exams held in 2021 and was admitted to the "Information Technologies" specialty at BEU.
Satisfied with BEU's approach to students, modern and high-quality educational opportunities, and the professionalism of its scientific and pedagogical staff, Saida Arabova worked hard in such an environment and managed to graduate as the valedictorian at the university.
She was distinguished by her high activity and a number of successes during her studies. Therefore, she participated in the RoboCode robotic coding camp organized by the Innovation Center, "Bilişim Vadisi Baku" and "Saha Robotics". Later, she attended the student competition "Azerbaijan 2030 and sustainable development". She became the winner of the scholarship program organized by the Girls Code platform and received a full scholarship to study Data Science. Moreover, she participated in the Data Science module of the Digital Level Up program organized by the Innovation and Digital Development Agency, StrategEast and Oracle. She received Oracle's Data Science professional certificate. She was also a finalist in the Future Shapers program organized by Pasha Hub. Last month, she won a full scholarship for the AI engineer course at AIAcademy. The BEU valedictorian, who plans to build her career in the field of artificial intelligence, is currently undergoing an internship in artificial intelligence at a prestigious private company.
Saida Arabova is grateful to her objective, caring teachers, who played an invaluable role in her educational success, and to her family, who never withheld their support from her, deeply believing that her career path would begin successfully and would be beneficial to our victorious state, whose sovereignty is fully secured.