Bakı Mühəndislik Universitetində “Məzun günü” keçiriləcək
İyunun 25-də Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) 2024-2025-ci tədris ili üzrə “Məzun günü” keçiriləcək. Dövlət və hökumət nümayəndələri, millət vəkillərinin iştirakının nəzərdə tutulduğu tədbir saat 18:00-da universitetin əsas binasının qarşısında  təşkil olunacaq.
“Məzun günü”ndə rəsmi çıxışlardan sonra cari tədris ili məzunlarından ixtisas, fakültə və magistratura birinciləri, eyni zamanda universitet birincisi mükafatlandırılacaq.
Bədii proqramla davam edəcək “Məzun günü”ndə Xalq artisti Röya Ayxan və digər sənət adamlarının çıxış etməsi planlaşdırılır.

"Graduation Day" to be held at Baku Engineering University
On June 25, Baku Engineering University (BEU) will host the “Graduation Day” for the 2024-2025 academic year. The event, which is expected to be attended by state and government representatives and parliamentarians, will be held in front of the university’s main building at 6 PM.
After official speeches at the “Graduation Day,” the top graduates of the current academic year in their majors, faculties, and master’s degrees, as well as the top university graduate, will be awarded.
People’s Artist Roya Aykhan and other artists are scheduled to perform at the “Graduation Day,” which will continue with an artistic program.